Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska: możliwe sankcje za proces Chodorkowskiego

Deputowani do Parlamentu Europejskiego zaproponowali wprowadzenie sankcji ekonomicznych i wizowych dla przedstawicieli rosyjskich władz, uwikłanych w proces byłego szefa rosyjskiego Jukosu Michaiła Chodorkowskiego.

 / Fot. Rama, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, commons.wikimedia.orgO inicjatywie europejskich polityków poinformował dzisiaj dziennik Kommiersant. Z inicjatywą wprowadzenia sankcji dla rosyjskich oficjeli wyszła przewodnicząca Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, reprezentująca w parlamencie Estonię - Kristiina Ojuland.

Sekretarz prasowy estońskiej przewodniczącej, Joel Hirv powiedział dziennikarzom Kommiersanta, że sankcje zostały zaproponowane wobec wielu naruszeń prawa oraz podstawowych praw człowieka podczas procesu Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Platona Lebiediewa. Zdaniem Hirva, sankcje ekonomiczne i wizowe pozostają jedyną szansą na zmuszenie rosyjskich władz do przestrzegania praw człowieka, bo - jak zaznaczył - pomimo wcześniejszych usilnych starań, zarówno ze strony Unii Europejskiej, jak i innych europejskich instytucji, Rosja nie traktowała obowiązującego prawa poważnie.

Michaił Chodorkowski / Fot. PressCenter of Mikhail Khodorkovsky and Platon Lebedev, Creative Commons Attribution 3.0, commons.wikimedia.orgW kolejnym już procesie przed jednym z moskiewskich sądów okręgowych, były najbogatszy Rosjanin Michaił Chodorkowski został skazany wraz ze swoim współpracownikiem Platonem Lebiediewem na 14 lat pozbawienia wolność za rzekome działania na niekorzyść Jukosu.

Zdaniem wielu obserwatorów, proces byłych szefów rosyjskiego giganta naftowego, odbiegał znacznie od standardów państw demokratycznych. Wiele zachodnich państw i instytucji, w tym m.in. Stany Zjednoczone i Unia Europejska, mocno skrytykowało wyrok na Chodorkowskim i Lebiediewie, a ich obrońcy złożyli już apelację.

Zobacz także:
Chodorkowski ponownie skazany. Kolejne 7 lat w więzieniu?
Chodorkowski i Lebiediew nie przyznają się do win
Powrót ery KGB? Nowe uprawnienia rosyjskich służb

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Marian Brat
  • Marian Brat
  • 12.01.2011 09:12

Pod warunkiem że grupa posłów to UE .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 11.01.2011 17:52

Stwierdzenie "... były najbogatszy Rosjanin Michaił Chodarkowski" jest po prostu kuriozalne. Bo skąd to jego bogactwo, w spadku po Leninie? Obrona złodzieja prawami człowieka nie najlepsze świadectwo wystawia tym prawom ale i ludziom, którzy w tym kontekście się na nie powołują. Nie sądzę, aby ci, którzy ten wyrok wydali, musieli się tych straszydeł bać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez wątpienia będzie to protest widoczny i znaczący dla stosunków Unii z Rosją. Deputowani nie będą jedli ruskich pierogów.
Gadanie dla gadania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.