Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30678 miejsce

Unia Europejska od podszewki

Współautorzy: Beata Gumienna

W kwietniu, odbyło się w Falenicy dwudniowe seminarium dla dziennikarzy w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego. Szkolenie zorganizowało Katolickie Biuro Informacji i Inicjatyw Europejskich OCIPE, z funduszy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.

Znaczenie i rola PE prowadzi Łukasz Kempara / Fot. Roman WoźniakLiczba uczestników szkolenia w każdym z czterech kursów wynosiła 25 osób, reprezentujących różne media np.: Dolnośląskie Stowarzyszenie Prasy Regionalnej „WRO-EURO”, miesięcznik Gminy Gorzyce „U nas”, Kurier Libiąski, Polskie Radio Rzeszów, MediaFM.net/Radio Alfa, Wydawnictwo „Radzynianka”, „Carpe Diem” Łochów, dwutygodnik „Nad Sołą i Koszarawą”, biuletyn „Info Region” oraz Wiadomości24.pl.

W ramach szkolenia pan Łukasz Kempara z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, szczegółowo zapoznał nas z historią PE, jego organizacją, kompetencjami, cechami charakterystycznymi oraz z ordynacją wyborczą. Dowiedzieliśmy się, że powszechne wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dokładnie 30 lat temu, w 1979 roku.
Od tego czasu odbyło się pięć kolejnych wyborów do PE. Wcześniej, od 1958 do 1979 roku posłowie byli mianowani przez parlamenty narodowe państw członkowskich i sprawowali podwójny mandat. Frekwencja wyborcza w roku 2004 wyniosła 45,5 proc. Jaka będzie w tym roku? Zobaczymy. Warto zapoznać się z http://www.7czerwca.org.pl/pl;linkiem

, zachęcającym do głosowania w wyborach do PE.

Wybory europejskie 2009 odbędą się od 4 do 7 czerwca w każdym z 27 państw członkowskich UE. Dokładna data głosowania różni się w poszczególnych krajach członkowskich w zależności od lokalnej ordynacji lub tradycji wyborczej, a ostateczne wyniki głosowania nie będą znane wcześniej niż wieczorem 7 czerwca.

Uczestnicy seminarium w ECCC / Fot. Roman WoźniakNie sposób opisywać wszystkiego, czego dowiedzieliśmy się podczas tych zajęć. Istotne znaczenie odgrywają w PE grupy politycznych. W obecnej kadencji istnieje w PE siedem grup politycznych: Grupa Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów (EPP-ED: 288 posłów), Grupa Socjalistyczna w PE (PES: 217 posłów), Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE: 100 posłów), Grupa Unii na rzecz Europy Narodów (UEN: 44 posłów), Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie (Green/EFA: 43 posłów), Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL: 41 posłów), Grupa Niepodległość/Demokracja (INDEM: 22 posłów) oraz Nie Zrzeszeni (NI: 30 posłów). Posłowie zasiadają w PE w grupach politycznych w zależności od poglądów, a nie ze względu na narodowość. Żadna z grup politycznych nie ma większości w Parlamencie.

O roli i organizacji Komisji Europejskiej opowiadał nam pan Rafał Rudnicki z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Do czterech najważniejszych zadań KE należą: inicjatywa ustawodawcza, inicjatywa wykonawcza, KE jako „strażniczka traktatów” oraz reprezentowanie UE na arenie międzynarodowej. Zachęcamy również do odwiedzenia strony (http://ec.europa.eu/polska/index_pl.htm).

Warsztaty z parlamentu UE prowadzi Jakub Wojdecki / Fot. Roman WoźniakUczestniczyliśmy także w warsztatach dotyczących praktycznej wiedzy oraz w symulacji prac Parlamentu UE. Warsztaty przeprowadził pan Jakub Wojdecki z Polskiej Fundacji im. Roberta Szumana. Podzieliliśmy się na grupy 4-5 osobowe, w których każdy miał do zrealizowania inny temat. Moja grupa miała za zadanie wytypowanie 3 kandydatów do nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli 2009. Nagroda im. Sacharowa to nagroda PE, której patronuje radziecki dysydent Andrzej Sacharow. Została ustanowiona w 1988 roku. Przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w następujących dziedzinach: obrona praw człowieka i podstawowych wolności, w szczególności wolności słowa; obrona praw mniejszości; poszanowanie prawa międzynarodowego oraz rozwój demokracji i praworządności. Zadanie było bardzo ciekawe, praca w grupach wrzała, dowiedzieliśmy się dzięki temu, że tę nagrodę przyznaje się osobom, stowarzyszeniom lub organizacjom bez względu na ich narodowość i siedzibę. Można ją przyznać pośmiertnie.

OCIPE zorganizowało dla nas spotkanie także z panem Markiem Ostrowskim, szefem działu zagranicznego tygodnika „Polityka”. Poruszyliśmy wiele tematów, m.in. rozmawialiśmy o pakiecie energetyczno-klimatycznym oraz o polityce transportowej. Niestety ze względu na ograniczenia czasowe nie wyczerpaliśmy wszystkich przewidzianych tematów.

Pięciolecie członkostwa w UE wykład Pawła Świebody / Fot. Roman WoźniakNa koniec z panem Pawłem Świebodą, dyrektorem fundacji demosEuropa – Centrum Strategii Europejskiej rozmawialiśmy o członkostwie Polski w UE, o kryzysie ekonomicznym, o specyfice ordynacji wyborczej w Polsce oraz o Traktacie Lizbońskim. Traktat z Lizbony ma wielkie znaczenie, gdyż wzmocniłby uprawnienia PE. Procedura współdecydowania zostałaby rozszerzona, obejmując takie obszary jak rolnictwo, rybołówstwo, legalną migrację, sport i politykę dotyczącą przestrzeni kosmicznej. Uprawnienia budżetowe zostałyby rozciągnięte na wszystkie wydatki UE, w tym na rolnictwo. Parlament miałby także więcej do powiedzenia w przypadku mianowania przewodniczącego Komisji Europejskiej. Traktat uczyniłby UE bardziej demokratyczną, pozwalając obywatelom zabierać głos w sposób bardziej bezpośredni oraz umożliwiając PE i parlamentom krajowym odgrywanie ważniejszej roli w europejskim procesie decyzyjnym.

Pomimo tego, że szkolenie trwało tylko dwa dni, poruszyliśmy wiele istotnych kwestii, prowadziliśmy ożywione dyskusje oraz dzięki pracy na konkretnych przykładach i dokumentach unijnych poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat kompetencji PE. Dziękujemy Organizatorom za wspaniale przygotowane warsztaty i mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.