Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska po czteroletniej przerwie wznawia kontakty z Białorusią

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-13 07:14

W kuluarach spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu dojdzie do rozmów z szefem białoruskiej dyplomacji Siarhiejem Martynau. Mowa też będzie o ewentualnym zawieszeniu sankcji wobec Białorusi.

Będzie to pierwsza, oficjalna wizyta przedstawiciela władz w Mińsku od czasu nałożenia sankcji. Obecnie, zakazem wjazdu do Unii objętych jest ponad 40 działaczy białoruskiego reżimu. Francja, kierująca pracami Wspólnoty zaproponowała, by na czarnej liście pozostawić tylko pięć osób, bezpośrednio zaangażowanych w prześladowanie opozycji i fałszowanie wyborów. Pozostali, wraz z prezydetem Aleksandrem Łukaszenką mogliby swobodnie podróżować do Unii.

Tymczasowego zawieszenia domaga się Polska, popierana przez większość państw. Rząd w Warszawie argumentuje, że chce w ten sposób wyrwać Białoruś ze strefy wpływów Rosji. I choć niedawne wybory parlametarne nie spełniły demokratycznych standardów, to - zdaniem polskich dyplomatów - należy wziąć pod uwagę wcześniejsze decyzje władz w Mińsku, między innymi wypuszczenie z więzień białoruskich opozycjonistów. Zastrzeżenia zgłaszają Holandia, Dania i Niemcy, które uważają, że sytuacja na Białorusi nie poprawiła się na tyle, by łagodzić ton i zawieszać sankcje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.