Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska przypomina Wielkiej Brytanii, że nadal jest jej członkiem. I grozi palcem Cameronowi

Unia Europejska, słowami komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding, zareagowała na zapowiedź zaostrzenia przepisów imigracyjnych w Wielkiej Brytanii. „Prawo do swobody przemieszczania się nie podlega negocjacjom tak długo, jak długo Wielka Brytania jest członkiem Unii Europejskiej i wspólnego rynku” – zapowiedziała komisarz.

 / Fot. PAP/EPAKomisarz Viviane Reding na łamach „Die Welt” z 29 listopada Viviane Reding przypomniała, że „wspólny rynek i prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu obywateli UE na terytorium państw członkowskich są nierozłączne”. Te gwarancje stanowią sedno Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i Komisja Europejska będzie ich bronić – zapowiedziała Reding.

Propozycje brytyjskiego premiera Camerona skrytykowała też unijna komisarz spraw wewnętrznych, Cecilia Malmström.

Kilka dni temu, David Cameron ogłosił, że zamierza zaostrzyć przepisy dotyczące pobytu na Wyspach, podejmowania pracy, dostępu do świadczeń socjalnych. Rozważa też możliwość deportacji imigrantów zatrzymanych podczas żebractwa. Problem dotyczy głównie obywateli Bułgarii i Rumunii, którzy od 1 stycznia 2014, będą mieli dostęp do rynku pracy na terenie całej UE.

Wg Liz Collett z „Migration Policy Europe” propozycje Camerona to bardziej początek kampanii wyborczej niż zapowiedź konkretnych działań, zwłaszcza że Wielka Brytania jak dotąd skorzystała na swobodnym przepływie osób i towarów. Collet twierdzi, że to wpływ eurosceptycznej partii UKIP i strach przed „turystyką socjalną” powodują, iż Cameron ogłasza tego typu projekty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.