Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska się rozrasta. Kto następny?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-14 20:55

Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport oceniający dotychczasowe dokonania poszczególnych państw kandydujących do UE. Według niego w ciągu najbliższych dwóch lat powinniśmy spodziewać się rozszerzenia unijnej wspólnoty.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:European_flag_in_the_wind.jpg / Fot. Wikimedia CommonsWedług rocznego raportu Komisji Europejskiej, oceniającego dokonania państw kandydujących do członkostwa w UE, to Chorwacja będzie kolejnym krajem, który już w 2011 roku może zasilić unijne szeregi. Niewątpliwy sukces Chorwatów to zasługa niedawnego rozwiązania sporu granicznego ze Słowenią, która blokowała rozmowy akcesyjne tego kraju. Teraz Zagrzeb do końca tego roku powinien zakończyć ostatnią, najważniejszą rundę negocjacji i tym samym stać się drugim postjugosłowiańskim krajem w UE.

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii to drugi kraj, który powinien znaleźć się w ścisłej czołówce nowych członków wspólnoty. Macedonia jest najszybciej reformującym się krajem spośród byłych republik jugosłowiańskich i w dość krótkim czasie osiągnęła status potencjalnego kandydata do UE. Oznacza to, że jeszcze w tym roku Skopje powinno zasiąść do rozmów akcesyjnych z brukselskimi urzędnikami. Zagrożeniem dla Macedonii jest jednak trwający spór o nazwę z Grecją, która zagroziła zablokowaniem rozmów w wypadku braku porozumienia w tej sprawie.

Komisja Europejska dość pozytywnie oceniła starania pozostałych bałkańskich państw: Serbii, Albanii, Czarnogóry i Bośni i Hercegowiny. Najwięcej gratulacji zebrała Serbia, która „nagrodzona” została odblokowaniem przejściowej umowy handlowej z Brukselą, której zamrożenie hamowało postęp integracyjny Belgradu. Przejściowa umowa handlowa zablokowana została przez Holandię, która zarzucała Serbii zbyt małe zaangażowanie we współpracę z Trybunałem dla byłej Jugosławii w Hadze. Obecnie, mimo tego, że nadal na wolności pozostają Ratko Mladić i Goran Hadžić, Komisja Europejska wyraziła swoje uznanie dla „znacznego postępu” jakim wykazała się jej zdaniem Serbia we współpracy z Trybunałem oraz we wdrażaniu standardów unijnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja bym poparł wszystkie państwa, oprócz Kosowa. Nie rozumiem dlaczego Turcja ma tak wielu przeciwników...
W przyszłości w UE z chęcią widziałbym także Ukrainę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł >>> +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.