Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska. Ujawniono tajną komórkę

Supertajna komórka nosiła nazwę "grupa, która nie istnieje". Grupa powstała w 2008 roku, w celu ratowania wspólnej waluty, a jej siedziba znajdowała się w Brukseli.

Siedziba Komisji Europejskiej, w Brukseli / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Berlaymont.jpg&filetimestamp=20050216225803 Na stronie gospodarka.dziennik.pl czytamy, że tajna grupa m.in. przewidziała kryzys w Grecji. Członkowie zespołu wiedzieli również o możliwych konsekwencjach związanych z podziałem strefy euro.

W skład grupy wchodzili wysocy rangą urzędnicy z dwóch największych krajów Unii, czyli z Niemiec i Francji oraz z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i otoczenia luksemburskiego premiera Jeana-Claude’a Junckera, szefa Eurogrupy.

Członkowie komórki opracowywali scenariusze obronne w razie potencjalnego bankructwa któregoś z państw Unii. Informacja o istnieniu tajnej grupy była znana jedynie kilkudziesięciu osobom. Spotkania zespołu odbywały się przed szczytami unijnymi, często albo wcześnie rano albo w środku nocy.

Jednak prace zespołu nie odbywały się bezkolizyjnie. Niemcy i Francja miały odmienne zdania co do finansowej wizji Wspólnoty. Niemcy domagali się trzymania paktu stabilności, wykluczali wsparcie finansowe krajów członkowskich. Z kolei Francja obstawała za udzielaniem ratunku finansowego zagrożonym zadłużeniem krajom.

Tajna komórka nie funkcjonowała efektywnie. Mimo iż członkowie grupy spodziewali się nadchodzącego kryzysu w Grecji, a jego symptomy zauważono już w 2008 roku, nie reagowali. Dopiero 3 maja 2010 roku Unia udzieliła Grekom 110 mld euro pożyczki. Tydzień później UE stworzyła pakiet ratunkowy dla krajów członkowskich zagrożonych bankructwem warty 750 mld euro.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.