Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska w oczekiwaniu na gaz

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-12 11:00

Czechy, kierujące pracami Unii Europejskiej, naciskają na Rosję, by natychmiast wznowiła dostawy gazu ziemnego.

Czeski minister do spraw przemysłu i handlu Martin Riman powiedział, że wszystkie warunki zostały już spełnione. Ukraina podpisała bowiem porozumienie o wysłaniu misji monitorującej tranzyt gazu bez dołączonej do niego deklaracji, czego domagała się Moskwa.

Deklaracja, która wywołała sprzeciw Rosji, została dopisana do wynegocjowanego wcześniej porozumienia. Ukraina stwierdzała w niej, że nie kradła rosyjskiego gazu transportowanego na Zachód, nie ma długów wobec Gazpromu, a misja unijnych obserwatorów powinna trwać nie dłużej niż 2 miesiące.

W końcu jednak władze w Kijowie wycofały oświadczenie i ponownie podpisały porozumienie - poinformował Martin Riman. Dodał, że „Rosyjskie warunki zostały spełnione, Rosja nie ma więc żadnego powodu do wstrzymywania dostaw i powinna je wznowić natychmiast" - dodał

Czeski minister powiedział, że zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem unijni obserwatorzy są już na punktach przesyłowych i czekają aż błękitne paliwo popłynie, by mogli sprawdzać jego tranzyt.

Kryzys gazowy będzie ponownie omawiany w Brukseli. Najpierw spotykają się unijni ministrowie do spraw energetyki, a następnie ma dojść do rozmów przedstawicieli Unii Europejskiej z delegacjami Gazpromu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.