Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska wyszła z recesji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-14 07:34

Biuro statystyczne Eurostat podało, że unijna gospodarka urosła w trzecim kwartale o 0,2 procent w porównaniu z poprzednim. Jeszcze lepiej wypada strefa euro, gdzie PKB wzrósł o 0,4 procent.

Wspólnota jest po raz pierwszy od pięciu kwartałów na plusie, tym samym zakończyła się najdłuższa recesja od czasów drugiej wojny światowej. Unijni eksperci podkreślają, że to efekt przede wszystkim dobrych wyników gospodrczych w Niemczech, Francji i we Włoszech. Decydującą rolę odegrał rosnący eksport, a krajowym firmom pomogły rządowe plany pobudzania gospodarki.

Zdaniem ekspertów najnowsze dane napawają optymizmem, ale powrót do ożywienia sprzed kryzysu nie nastąpi szybko. Bo choć teraz odnotowany jest wzrost, to wciąż w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku unijna gospodarka skurczyła się o 4,3 procent.

Analitycy mówią, że w podtrzymaniu tendencji rosnącej pomógłby popyt wewnętrzny. Jednak konsumpcja jest w dużej mierze uzależniona od sytuacji na rynku pracy, a niedawne prognozy przewidują wzrost bezrobocia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.