Facebook Google+ Twitter

Unia Europejska zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla

Unia Europejska zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla. Według komitetu noblowskiego UE przyczyniła się do ustabilizowania sytuacji na kontynencie targanym wcześniej wojnami. Nagroda wynosi 930 tys. euro.

Sonda

Nagroda dla UE to:

 / Fot. de:Euseson Original uploader was Euseson at de.wikipedia/cc 3.0231 osób i organizacji nominowano w tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród faworytów wymieniano obrońców praw człowieka z Białorusi, Afganistanu czy Kuby. Nagroda dla Unii Europejskiej zaskoczyła wszystkich.

"Przez ponad 6 dekad Unia podejmowała wysiłki w celu przyniesienia pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka" - mówił Thorbjoern Jagland, szef komitetu noblowskiego, którego cytuje Gazeta.pl. Decyzja komitetu była jednomyślna.

Co o tym sądzą polscy politycy?

Komentarze są różne. Większość cieszy się z nagrody i przypomina, że to laur przyznany każdemu Europejczykowi. "Nobel dla UE - potwierdzenie, że UE którą razem tworzymy jest unikatem na skalę światową, a każdy z nas - obywateli może być dzisiaj dumny" - czytamy opinię Danuty Jazłowieckiej na stronie epnewshub.eu.

Paweł Kowal jednak nie jest nastawiony tak entyzjastycznie. "Z tym Noblem dla UE to żart?" - pyta na Twitterze. A Wy jak myślicie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wcale mnie to nie dziwi. Bucefała kiedyś nagrodzono, to dlaczego dziś nie można nagrodzić organizacji czyli nikogo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komitet Stortingu też nieraz podejmuje błędne decyzje. Takim błędem było na przykład uhonorowanie Lecha Wałęsy, zamiast ruchu "Solidarność", którym on do chwili obecnej bezpodstawnie się szczyci. Ta nagroda winna być na sztandarze "Solidarności" a nie na piersi Wałęsy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ona się dewaluuje od dawna. Swego czasu przyznano ją byłemu terroryście, który wysadził w powietrze cały hotel pełen gości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak dokładnie to Unia dostała nagrodę za wojnę domową w Libii i zamordowanie Kadafiego, za wojnę domową w Syrii, za Arabską Wiosnę-czyli budowę francuskiej Unii kieszonkowej, wojnę w b. Jugosławii, wojnę gospodarczą z NAFTA. Od momentu przyznania nagrody Obamie PNN mocno się zdewaluowała (mówiąc, a raczej pisząc delikatnie). Zresztą komitet noblowski od początku miał lewicowe skłonności: od socjalistów, przez narodowych socjalistów (mieli zamiar...) aż po komunistów, nawet stalinowców (W. Szymborska). Niedowiarkom polecam książkę Zygmunta Broniarka o kulisach Nagrody Nobla.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda z wymienionych powyżej osób byłaby po stokroć lepsza w roli laureata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sceptyk złośliwiec mógłby powiedzieć, że w kryzysie Nobel wspiera Unię walorami z dynamitu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.