Facebook Google+ Twitter

Unia na ratunek regionalnemu dziedzictwu

Centrum Mrągowa wypiękniało. Mieszkańcy będą teraz mogli spotykać się na spacerach, zabawach i letnich imprezach na terenach wokół Jeziorka Magistrackiego - tak, jak to było przed wojną.

Tak wyglądało Jeziorko Magistrackie na przedwojennej pocztówce / Fot. Przedwojenna pocztówkaŚcieżki rowerowe i spacerowe, fontanny, pasaż handlowy, miejsce na przyszły park rzeźb, place zabaw dla dzieci i do jazdy na rolkach, miejsce do gry w kule i nowy amfiteatr. Plany, związane z przebudową terenów wokół Jeziorka Magistrackiego zostały zrealizowane. Przebudowa Placu PCK i zagospodarowanie terenów wokół Jeziorka Magistrackiego to inwestycja ważna również z punktu widzenia rozwoju turystyki i promocji miasta.

Moment otwarcia inwestycji / Fot. K. EnerlichTeraz ten obszar będzie wizytówką miasta - jak w czasach przedwojennych, kiedy to tu właśnie biło serce miasta, bo było to jedno z najpiękniejszych miejsc w Mrągowie - mieszkańcy spacerowali tu i bawili się, schodząc z dawnego Wzgórza Jaenike, na którym stoi Wieża Bismarcka. Wokół Wieży jest jeszcze pozostałość po dawnym Parku, dziś jest to miejsce nieco zapomniane, ale zachowały się stare fontanny i obeliski.

Wokół Jeziorka Magistrackiego krążą różne legendy. Niektórzy opowiadają, że na dnie leży pozostałość po Niemcach - czołg lub inny wóz bojowy, jeszcze inni - że Jeziorko ma tzw. podwójne dno i przez to jest bardzo niebezpieczne.

- Chcieliśmy przywrócić to miejsce miastu, aby jak przed laty, tu właśnie tętniło życie mieszkańców – mówi burmistrz Otolia Siemieniec.

Inwestycja jest już kolejną, po Promenadzie, Miasteczku Mrongoville, nowoczesnym gimnazjum czy zmodernizowanej hali sportowej, inwestycją sfinansowaną z unijnych pieniędzy.

- Dzięki skutecznie pozyskiwanym funduszom wciąż jesteśmy w czołówce miast, korzystających z tak dużych możliwości, jakie daje nam Unia Europejska. Nasze miasto staje się coraz piękniejsze – dodaje burmistrz. Na pewno mamy jeszcze wiele do zrobienia i dlatego przygotowujemy następne projekty.

Wartość inwestycji na Placu PCK i wokół Jeziorka Magistrackiego to 4 076 tys. zł, z czego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego otrzymaliśmy 2 825 tys. zł. Również budżet państwa „dofinansował inwestycję, przekazując 375 tys. zł. Miasto dołożyło 572 tys. zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.