Facebook Google+ Twitter

Unia porozumiała się z USA w sprawie ruchu bezwizowego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-18 13:51

Kraje Unii Europejskiej uzgodniły sposób negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ruchu bezwizowego. Nie obejmują one jednak wszystkich warunków, w tym najważniejszego dla Polski - poziomu odrzuconych wniosków wizowych. Decyzję w tej sprawie podjęli unijni ministrowie spraw wewnętrznych na spotkaniu w Luksemburgu.

Wysoki odsetek odrzuconych wniosków powoduje, że Polska nie może na razie liczyć na zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie dopuszczają do ruchu bezwizowego tylko te kraje, w których liczba odmów jest mniejsza niż 10 procent, w Polsce przekracza ona 20 procent. Sprawą tą Bruksela nie będzie się zajmować podczas negocjacji z Waszyngtonem.

Przedstawiciele Komisji mówią, że Polska musi sama rozwiązać problem w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi.

Negocjacje unijno-amerykańskie będą dotyczyć między innymi kryterium udostępniania danych osobowych Europejczyków, którzy podróżują do USA. Amerykanie, powołując się na walkę z terroryzmem, chcą mieć dostęp do dodatkowych informacji, na co do tej pory nie zgadzała się Unia. Teraz jednak ustalenie nowych kryteriów przekazywania danych jest konieczne, bo Stany Zjednoczone porozumiały się z kilkoma krajami w sprawie zniesienia wiz i dostępu do bazy danych. Komisja obawia się, że będzie dochodzić do przecieku informacji z całej, unijnej bazy.

B.Płomecka, Luksemburg/jędras

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.