Facebook Google+ Twitter

Unia szuka specjalistów spoza Europy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-10-24 11:19

Komisja Europejska zaproponowała wczoraj wprowadzenie Niebieskiej Karty dla wysoko wykwalifikowanych imigrantów spoza Unii. Dokument pozwoli im na dwuletni pobyt i dobrze płatną pracę na terytorium Wspólnoty. W ten sposób Bruksela pragnie przyciągnąć na Stary Kontynent najlepiej wykształconych specjalistów, potrzebnych unijnej gospodarce.

Europę od lat szturmują legiony nielegalnych imigrantów z biednego Południa, którzy uciekają przed nędzą, przemocą i bezrobociem. Tysiące z nich nie docierają do upragnionego celu, ginąc w wodach Atlantyku i Morza Śródziemnego.

Na razie brak jednak konkretnych odpowiedzi na pytanie, jak rozwiązać tak palący problem, bo wspólna polityka imigracyjna Unii znajduje się
wciąż w powijakach. Może dlatego, zamiast zająć się nielegalnymi przybyszami zmierzającymi do Europy za chlebem, Bruksela woli najpierw zająć się tymi, których chętnie przyjęłaby do siebie. Oferuje im godziwą pracę i płacę w zamian za ich wysokie kwalifikacje. Europejska gospodarka potrzebuje ich bowiem jak kania dżdżu.

Ogłoszony wczoraj projekt stanowi część planu działania Komisji Europejskiej w sprawie legalnej imigracji. Bruksela
proponuje, by w całej Unii obowiązywała Niebieska Karta, pozwalająca imigrantom na legalny pobyt i pracę. Jednak zdobyć ją wcale nie będzie łatwo. Mogą na nią liczyć jedynie wysoko wykwalifikowani imigranci, którzy legitymują się umową o pracę, opiewającą na co najmniej dwa lata. Muszą także mieć zagwarantowaną płacę przekraczającą trzykrotnie minimalne zarobki w kraju, w którym zamierzają się osiedlić.

Jeśli już kandydatowi uda się uzyskać Niebieską Kartę, na legalny pobyt i zatrudnienie będzie mógł również liczyć jego współmałżonek. Po dwóch latach i wygaśnięciu umowy o pracę, imigrant będzie mógł przez trzy miesiące szukać nowego pracodawcy. Jeśli uda mu się zdobyć następny kontrakt, jego karta zostanie przedłużona na kolejne dwa lata.

Komisja proponuje również, aby posiadacz Niebieskiej Karty mógł swobodnie podróżować po Europie i szukać pracy w każdym państwie członkowskim. Dokument
pozwoli też wjeżdżać na terytorium Unii Europejskiej i wyjeżdżać z niego bez ograniczeń podczas całego okresu ważności karty. Takiej możliwości nie stwarza amerykańska Zielona Karta, której ważność wygasa automatycznie, gdy imigrant spędzi ponad pół roku poza granicami USA.

W ten sposób Unia zamierza konkurować w przyciąganiu wysoko wykwalifikowanych specjalistów ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Australią. Do tej pory najlepsi fachowcy woleli emigrować za ocean. Wprowadzenie Niebieskiej Karty ma też umożliwić skuteczniejszą walkę z nielegalną imigracją.

Dziś w Unii mieszka już ponad 40 mln obywateli innych krajów. Niechętni imigrantom europosłowie mówią wręcz o 28. państwie członkowskim. Kilka tygodni temu Portugalia i Hiszpania zapowiedziały, że na grudniowym szczycie w Brukseli przedstawią wspólny projekt unijnej polityki imigracyjnej. Nowe regulacje przewidują uproszczenie procedur pozwalających przybyszom na legalny pobyt oraz zwiększenie funduszy na integrację imigrantów z resztą społeczeństwa.

W przyszłym roku Unia ma ogłosić dyrektywy o pracownikach sezonowych, stażystach oraz pracownikach delegowanych w ramach jednego przedsiębiorstwa. Będzie to kolejny krok w kierunku przyciągnięcia do Europy imigrantów z wysokimi kwalifikacjami. Ale młyny unijnej biurokracji mielą powoli - Niebieska Karta wejdzie w życie nie wcześniej niż za trzy lata.

Roman Gutkowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.