Facebook Google+ Twitter

Unia Wolności III RP - nowa kanapa w Krakowie?

Unia Wolności przekształciła się w 2005 roku w Partię Demokratyczną i po otwarciu na byłych działaczy SLD zaczęła dryfować w lewo.

Po zawarciu koalicji Lewica i Demokraci partię zaczęli opuszczać liczni działacze, znajdując swe miejsce w Młodym Centrum, Forum Liberalnym i Platformie Obywatelskiej. Na naszym oczach wykuwa się nowa formacja, która, odnosząc się do już historycznej nazwy, chce przywrócić tradycje i styl uprawiania polityki partii nieboszczki. Czy ma jakąś szansę?

Stowarzyszenie, bo taką formą prawno-organizacyjną wybrali założyciele, nosi nazwę Unia Wolności III RP. Widać tu odniesienie zarówno do tradycji wielkich postaci partii ze słoneczkiem w logo, twórców wolnej Polski: Jacka Kuronia, Leszka Balcerowicza, Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka jak i zapowiedź obrony dorobku III Rzeczypospolitej. Widać więc wyraźnie, że nowa formacja ma pójść drogą, jaką obecnie podążają Lewica i Demokraci oraz Ruch na Rzecz Demokracji. Czym ma się od nich odróżniać? Jan Hoffman, lider stowarzyszenia, były działacz UW twierdzi, że ma skupiać środowisko dawnej Unii, ludzi przed 40 rokiem życia. Tylko, że to środowisko w przeważającej mierze jest już w innych organizacjach.

Przykład Krakowa, kolebki UW III RP, pokazuje, że najważniejsi działacze dawnej UW/PD są liderami w wywodzących się z Unii formacjach. Wojciech Baluch (38 lat, b. Wiceprzewodniczący PD) były wiceszefem Forum Liberalnego, Jędrzej Kulig (z młodszej generacji) szefuje małopolskim strukturom FL, Brygida Kuźniak jest radną demokratów.pl a Grzegorz Pietraszewski odnalazł się w zarządzie Młodego Centrum. Również w środowisku PD/FL/MC nie widać zainteresowania nową organizacją. Opinie są krytyczne. W wypowiedzi dla „Dziennika”, Brygida Kuźniak powiedziała: Unia Wolności nie przestała istnieć, przekształciła się w Partię Demokratyczną, co jest zapisane w statucie. Mamy nawet sztandar, gdzie z jednej strony jest logo i nazwa UW, a z drugiej - Partii Demokratycznej. Stąd nazwa jest zastrzeżona i jej używanie byłoby prawnym nadużyciem.

Jeszcze ostrzej o Janie Hoffmanie, który niegdyś zasłynął wnioskiem o delegalizację Młodzieży Wszechpolskiej, wypowiadają się działacze Młodego Centrum i Forum Liberalnego: Przy powstawaniu PD poszedł do SLD szukać prawdziwych ideałów. – twierdzi jeden z warszawskich działaczy FL. Jest to aluzja do współpracy Hoffmana z Federacją Młodych Socjaldemokratów.

UW III RP ma raczej niewielką szansę na integrację dawnych działaczy UW. Szyld to za mało, a nowy twór nie budzi sympatii ludzi historycznie kojarzonych z UW/PD. To odgrzewane danie – mówi Władysław Frasyniuk. Natomiast UW III RP ma szansę stać się częścią liberalno-centrowego bloku w następnych wyborach parlamentarnych. W najgorszym wypadku będzie kołem dyskusyjnym, gdzie na kanapie młodzi, byli demokraci, będą wspominać swoje kombatanckie dzieje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.