Facebook Google+ Twitter

Unia zniesie opłaty roamingowe. W 2017 r. rozmowy na terenie UE będą kosztować tyle, co w kraju

Od połowy 2017 roku w Unii Europejskiej mają zniknąć opłaty roamingowe. To znaczy, że przebywając na terenie Unii Europejskiej zapłacimy za rozmowy przez komórkę tyle samo, co w Polsce.

 / Fot. StockSnap/CC0Od połowy 2017 roku w Unii Europejskiej mają zniknąć opłaty roamingowe. Niższych opłat za połączenia wykonywane za granicą możemy spodziewać się jednak już od kwietnia przyszłego roku. Parlament Europejski poparł we wtorek wynegocjowane z państwami Wspólnoty przepisy w tej sprawie.

Opłaty roamingowe mają spadać stopniowo. Od 30 kwietnia przyszłego roku będą wynosić maksymalnie 20 groszy za minutę rozmowy i 8 gorszy za SMS. Natomiast od połowy czerwca 2017 r. osoby wyjeżdżające za granicę za rozmowy telefoniczne zapłacą tyle samo, co za rozmowy w kraju. Operatorzy nie będą mogli nakładać na klientów dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu w Unii.

Wprowadzono jednocześnie klauzulę o "uczciwym korzystaniu", która ma chronić telekomy przed nadużywaniem nowych przepisów. W przypadku nadmiernego korzystania z telefonu za granicą - gdy użytkownik zakupi kartę SIM w innym kraju, gdzie stawki sieci komórkowych są niższe, niż w jego kraju zamieszkania - operator będzie mógł nałożyć na niego dodatkowe opłaty. Organizacje konsumenckie obawiają się, że klauzula będzie wykorzystywana przez telekomy do niwelowania strat, spowodowanych mniejszymi przychodami z tytułu roamingu.

EU EBS/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.