Facebook Google+ Twitter

Unia zwleka z zaproszeniem Łukaszenki na majowy szczyt

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-27 21:38

Unia Europejska zwleka z decyzją w sprawie ewentualnego zaproszenia prezydenta Białorusi na majowy szczyt z udziałem państw zza wschodniej granicy. Ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty na spotkaniu w Hluboce nad Wełtawą uznali, że dadzą jeszcze władzom w Mińsku czas na poprawę sytuacji.

Teoretycznie Aleksander Łukaszenka mógłby wziąć udział w szczycie - może bowiem swobodnie podróżować po Unii, bo ta zawiesiła sankcje wizowe. Jednak nie wszyscy unijni politycy reagują z entuzjazmem na wspólne spotkanie z białoruskim prezydentem, ze względu na jego przeszłość i łamanie praw człowieka.

Unia Europejska dostrzega wprawdzie lekkie złagodzenie reżimu, ale wciąż domaga się zaprzestania prześladowań opozycji i zagwarantowania wolności słowa. Wspólnota ma nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie, dlatego też daje białoruskiemu prezydentowi więcej czasu zanim podejmie decyzję w sprawie zaproszenia go na majowy szczyt - mówi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Ostatnie dni przyniosły niezłe informacje z Białorusi. I Białoruś może jeszcze na tę decyzję wpłynąć - dodał minister.

Nawiązał on do demonstracji sprzed kilku dni w Mińsku, organizowanej przez opozycję z okazji Dnia Niepodległości. Tym razem milicja nie rozpędziła manifestacji siłą, a jeszcze rok temu kilkadziesiąt osób zostało ciężko pobitych, a setki trafiły do więzienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.