Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25531 miejsce

Unicestwili "Dąb Napoleona", wandali jednak nie ujęto

Lubuskie. Przypuszczenia przyrodników okazały się trafne: to było celowe podpalenie. Liczący ponad 600-700 lat najgrubszy dąb szypułkowy w Polsce już nie istnieje. Policja dotąd nie ustaliła sprawców. Śledztwo więc umorzono.

Dąb "Napoleon", gdy jeszcze stał... / Fot. Mohylek, Wikipedia na licencji free GNUInformacja o spaleniu dębu była wstrząsem zarówno dla leśników, przyrodników, jak i samych okolicznych mieszkańców. Wszyscy mówili jednym tonem: to bezprzykładne barbarzyństwo, niepowetowana strata dla pomników przyrody w Europie.

Wiadomość o podpaleniu dębu także była szokiem dla innych. Przyjmowano ją z niedowierzaniem. O tym informowały Wiadomości24.pl.

Drzewo było jednym z nielicznych szypułkowych dębów w naszym kraju, jednak było z nich najgrubsze i najstarsze. Obwód dębu, mierzonego na wysokości 1,3 metra wynosił 10.43 m, wysoki był z kolei na 22 metry. Jego wiek szacowało się na ponad 600 lat, a nawet na 700, najprawdopodobniej w okolicach roku 1350 był dopiero żołędziem.

Rósł na skarpie pradoliny Odry w odległości trzech kilometrów od miejscowości Zabór w powiecie zielonogórskim. Stał się wielką atrakcją turystyczną w Nadleśnictwie Przytok. - Skarb klasy europejskiej - powtarzano często. Okazało się teraz, że ów skarb nie był tak pieczołowicie chroniony. Mówi się o niefrasobliwości zarówno leśników, jak i przyrodników.

Przestał istnieć 15 listopada ubiegłego roku, z niedzieli na poniedziałek. Przewrócił się i rozpadł na drobne kawałki po tym, jak podłożony przez wandali ogień strawił jego wnętrze.

- Wielokrotnie przebywałem tutaj, przyprowadzałem członków swojej rodziny i znajomych z kraju, robiliśmy zdjęcia, cieszyliśmy się, że w okolicy mamy taką atrakcję - mówił tuż po bezpowrotnym zniszczeniu drzewa dla W24, mieszkaniec Zaboru, Roman Danilkiewicz. - Tych podpalaczy z miejsca wsadziłbym do więzienia! Brak słów! Trzeba bić na alarm!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tomasz Przywarty
  • Tomasz Przywarty
  • 05.02.2011 21:54

I znów ktoś pisze, że dąb Napoleon był najstarszym dębem w Polsce. Najstarszy był i jest dąb Bolesław. Byłem wielokrotnie przy Napoleonie. Jaka to wielka strata to nie da się opisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato Do tematu proszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" ...Drzewo było jednym z nielicznych szypułkowych dębów w naszym kraju..."
W Polsce dąb szypułkowy nie jest rzadkością, bo stanowi 5% drzewostanów (łącznie z dębem bezszypułkowym). Często się zdarza, że fachowcy nie rozróżniają obu tych gatunków, a jeszcze 30 lat temu praktyka nie zajmowała się nimi oddzielnie. Jego udział powierzchniowy z pewnością jest już większy niz 6% - a to z powodu postępującej przebudowy lasów - czego nie dostrzegają pseudoekolodzy, oskarżając leśników jedynie o wycinkę drzew, dokonywaną w zgodzie z prawem i zasadami gospodarki leśnej orz czynnej ochrony.
Jako drzewo parkowe i przydrożne dąb jest zdecydowanie bardziej popularny niż dominująca w lasach sosna :).
A nasz kolega od dawna popularyzuje akcję ratowania Bartka z Zagnańska.
Smutna informacja, gdyż obecność takich naturalnych matuzalemów uczy pokory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

materiał ciekawy, ale zawiera błędy stylistyczne, jak " ci chłystki", czy też " w oddali od dębu"......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak słów na taką bezmyślność i jeszcze nie wiadomo kto jest sprawcą :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.