Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26312 miejsce

Unieruchomienie ręki w gipsie zmienia mózg. Już w 16 dni

Po złamaniu ręki lekarz zakłada opatrunek gipsowy. Zaobserwowano, że już po kilku dniach noszenia, zmieniają się pewne obszary mózgu. Nowe odkrycie może odegrać ważną rolę w leczeniu pacjentów z udarem.

 / Fot. jkt_de, MorgueFile Licence AgreementKażdy praworęczny, któremu kiedyś zdarzyło się złamać swoją dominującą rękę i nosić gips wie, jak ciężko jest z dnia na dzień przestawić się na wykonywanie wszystkich czynności słabszą kończyną. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu zauważyli, że w ciągu 16 dni od unieruchomienia kości przedramienia, konkretne obszary mózgu ulegają znacznym zmianom.

W eksperymencie przeprowadzonym w Zurychu wzięło udział 10 osób ze złamaniem prawej górnej kończyny. Przez 14 dni całkowicie nie mogli używać unieruchomionej ręki, zmagając się z codziennymi czynnościami takimi jak mycie zębów, pisanie czy jedzenie wykorzystując drugą dłoń. Uczestnicy zostali dwukrotnie poddani rezonansowi magnetycznemu. Najpierw po 48 godzinach,
a potem po 16 dniach od unieruchomienia dłoni.

Jak donosi "Der Spiegel" podczas usztywnienia prawej ręki, zmniejsza się grubość obszarów lewej półkuli mózgu odpowiedzialnych za motorykę prawej strony ciała. W tym samym czasie rozwijają się analogiczne obszary kory mózgowej w prawej półkuli. Polepsza się także sprawność lewej dłoni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawostka. Przeszłam kolejno złamanie obu rąk, zapewne więc po tym jestem zdecydowanie oburęczna. Złamanie "trzeciej" ręki zainicjowało cykl "Na wariackich papierach" na w24. :)
A więc warto, bo doprowadza to furii kilku trolli, którzy sobie nigdy - poza swoimi ambicjami - niczego nie złamali. Looooool !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.