Facebook Google+ Twitter

Unijna biblioteka cyfrowa padła ofiarą swego sukcesu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-21 15:34

Unijna bilioteka cyfrowa, którą uruchamiano wczoraj w Brukseli z wielką pompą, działałała zaledwie jeden dzień. Strona www.europeana.eu zawiesiła się, bo serwer nie wytrzymał dużego zainteresowania. Europeana wznowi działalność dopiero w połowie grudnia.

Komisja Europejska, odpowiedzialna za ambitny projekt spodziewała się, że w ciągu godziny stronę odwiedzi pięć milionów internautów. Tymczasem wczoraj wieczorem było już dwadziesiaścia milionów kliknięć na godzinę. Rzecznik Komisji Martin Selmayr poinformował, że podłączenie dodatkowych serwerów nie poprawiło sytuacji i stronę trzeba było zamknąć. „Nie będziemy za to przepraszać, ale bardzo żałujemy, że Europeana nie działa tak jakbyśmy sobie życzyli" - mówił. Komisja nie uważa też, że to porażka. „To nieoczekiwany sukces. Euroepana jest ofiarą swego sukcesu. Przy takim zainteresowaniu nawet profesjonalne firmy miałyby problemy z obsługą. W ciągu jednej sekundy tysiące internautów chciało zobaczyć na przykład Mona Lisę" - tłumaczył rzecznik.

Pierwsza, unijna biblioteka cyfrowa zawiera 2 miliony plików. Już w połowie grudnia, będziemy można znaleźć w niej książki, manuskrypty, mapy, fotografie, arcydzieła europejskiego malarstwa, oraz archiwalne filmy. Zgromadzono w niej zbiory w wersji cyfrowej z prawie tysiąca organizacji kulturalnych z całej Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.