Facebook Google+ Twitter

Unijne lotniska bez nowoczesnych skanerów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-20 21:02

Nie będzie na razie obowiązkowych, nowoczesnych skanerów na unijnych lotniskach, które dokładnie prześwietlają ubranie człowieka, niejako rozbierając go na ekranie. Komisja Europejska wycofała się z kontrowersyjnego pomysłu, przeciwko któremu protestowali europosłowie, oraz przedstawiciele organizacji broniących praw człowieka.

Bruksela zaproponowała wykorzystanie urządzeń, emitujących milimetrowe fale elektromagnetyczne, tłumacząc to koniecznością podwyższenia standardów bezpieczeństwa. Nowoczesne skanery, które są już między innymi na lotnisku w Amsterdamie, pozwalają na dokładniejsze sprawdzenie podróżnych i wykrycie metalowych przedmiotów, czy materiałów wybuchowych.

Komisja chciała, by te urządzenia zostały zainstalowane także na lotniskach w całej Unii. Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Skanery nie sprawią, że będziemy bezpieczniejsi, ale nadzy. Zaglądanie pod ubrania narusza prywatność i godność ludzką - tak z kolei argumentowali deputowani.

Komisja Europejska broni swojego pomysłu, ale na razie wstrzymuje się z realizacją bo - jak tłumaczy - potrzebuje więcej czasu, by przeanalizować korzyści płynące z dopuszczenia skanerów na unijne lotniska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.