Facebook Google+ Twitter

Unijne miliardy na biznes i transport w Polsce Wschodniej

  • Bart Ken
  • Data dodania: 2013-10-02 20:34

Gros środków finansowych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 przeznaczone zostanie na zwiększenie innowacyjności biznesu i poprawę połączeń transportowych miast wschodniej Polski.

 / Fot. www.umwd.dolnyslask.plNa konsultacjach społecznych poinformowała o tym wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.

Większość środków przeznaczona na transport


Program Operacyjny Polska Wschodnia obejmuje pięć polskich województw wschodnich: warmińsko- mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie i stanowi znaczące wsparcie dla samorządów. Regiony te wsparte zostały poprzednim programem sumą 2,2 miliarda euro. Jak zapowiedziała wiceminister, środki przeznaczone na kolejne lata będą podobne i wyniosą ok. 2 miliardów euro. Z tej sumy ponad połowa (ok. miliard euro) przeznaczona zostanie na poprawę najistotniejszych obszarów: inwestycji w kolej i systemy zarządzania ruchem drogowym.

Na obszar funkcjonalny, który okaże się najbardziej wymiernym wskaźnikiem postępu, a dzięki któremu mieszkańcy odczują faktyczną poprawę stanu komunikacji, przeznaczone zostanie ok. 843 miliony euro (85 procent budżetu). Za te pieniądze powstaną nowe linie kolejowe i trolejbusowe, ulice i obwodnice miast, służące rozwojowi przede wszystkim większych ośrodków (Lublin, Rzeszów, Białystok). Zakupione zostaną niskoemisyjne pojazdy.

Na kolej przeznaczony zostanie mniejszy procent alokowanego budżetu ( do 300 milionów euro). Środki te mają poprawić infrastrukturę kolejową na poziomie ponadregionalnym, przede wszystkim linie kolejowe i systemy zarządzania ruchem. Wiceminister wyjaśniła, że programowe wsparcie na kolej będzie odciążeniem dla dotacji z innego programu - Infrastruktura i Kolej. Z tego ostatniego finansowane będą kluczowe inwestycje.

Kolejne miliony na innowacje


Ponad 800 milionów euro z Programu zainwestowanych będzie w rozwój przedsiębiorczości w Polsce Wschodniej. Środki te rozwiną działalność badawczo- rozwojową w polskich przedsiębiorstwach, zwiększą ich konkurencyjność i potencjał naukowy, także poprzez rozwój parków technologicznych.

W milionach, które zwiększą polską myśl innowacyjną, jest też pewna nowość o której wspomniała wiceminister Wendel. Będzie istnieć tzw. system wsparcia osób młodych. Dotyczyć będzie prężnych i ambitnych ludzi, którzy chcieliby zakładać działalność gospodarczą w oparciu o nowoczesne technologie.

Na chwilę obecną nie ma konkretnych rozwiązań w tej sprawie. Cel inwestycji jest ambitny i przede wszystkim perspektywiczny. Program ma na celu wspomóc młodych, wykształconych studentów, którzy marnują swój potencjał, a którzy, choć mają pomysł na własną działalność, na starcie spotykają się z wieloma trudnościami. Po kilku latach ma ich mieć znacznie mniej.

Program Polski Wschodnie będzie wstępnie zatwierdzony przez Radę Ministrów na przełomie 2013 i 2014 roku. Po tym będzie pertraktowany z Komisją Europejską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.