Facebook Google+ Twitter

Unijne pieniądze dla biednych czy do zwrotu krajom członkowskim?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-05 12:37

W związku z rosnącymi cenami żywności Komisja Europejska chce przekazać niewykorzystane środki z unijnego budżetu na pomoc dla krajów najbiedniejszych.

Propozycja, którą Bruksela przedstawi w przyszłym tygodniu, może się jednak spotkać ze sprzeciwem unijnych stolic. Komisarz do spraw rolnictwa nie precyzuje, ile pieniędzy zamierza przeznaczyć na wsparcie dla najuboższych. Mariann Fischer Boel powiedziała jedynie, że chodzi przede wszystkim o niewykorzystane środki z puli na Wspólną Politykę Rolną w tym roku i niewielką część z przyszłorocznego budżetu.

Nieoficjalnie mówi się, że to prawie miliard euro. Jak wyjaśniała unijna komisarz, pieniądze byłyby przekazane na zakup zbóż oraz nawozów i co się z tym wiąże - na poprawę produkcji. Mariann Fischer Boel wyraziła przekonanie, że będzie to dobra inwestycja w rolnictwo w krajach rozwijających się.

Ta propozycja raczej nie wzbudzi entuzjazmu. Kraje członkowskie mogą zaprotestować, bo to oznacza, że nie dostaną zwrotu z unijnej kasy. Z reguły bowiem niewykorzystane pieniądze wracają do narodowych budżetów unijnych państw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.