Facebook Google+ Twitter

Unijne przepisy utrudnią życie producentom kosmetyków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-13 16:47

... ale pomogą konsumentom. Małe i średnie firmy kosmetyczne w Polsce mogą mieć w przyszłości problemy, bo wzrosną ich koszty produkcji. A wszystko przez przepisy, które zaproponowała Komisja Europejska. Dotyczą one kwalifikowania i stosowania w produkcji substancji szkodliwych.

Polska przegrała walkę o firmy - wygrały te państwa, które stanęły w obronie konsumenta. Nowe przepisy przewidują kilka warunków określających stosowanie substancji do produkcji kosmetyków.

Nawet jeśli zostały zakwalifikowane jako rakotwórcze, mutagenne i zaburzające rozrodczość, ale są dopuszczone do konsumpcji, firmy kosmetyczne mogą je stosować. Dotyczy to na przykład etanolu.

Ale sytuacja komplikuje się jeśli chodzi o konserwanty. Część z nich nie jest dopuszczona do konsumpcji, zatem jeśli zostaną uznane za substancje szkodliwe, zakazane będzie ich stosowanie w kosmetykach. Firmy będą musiały szukać więc zamienników, a jeśli ich nie znajdą opracować nowe recepty, co wiąże się z kosztami. Nie odczują tego duże koncerny, prowadzące własne badania, natomiast małe i średnie firmy, a takich w Polsce jest większość, mogą mieć problemy.

Tak argumentowała Warszawa która była przeciwko propozycji Komisji. Większość państw Unii uznała jednak, że ważniejszy jest konsument i opowiedziała się za bardziej rygorystycznymi przepisami.

Teraz projektem zajmą się europosłowie. Jest raczej przesądzone, że przyjmą go bez poprawek już na najbliższej sesji plenarnej pod koniec miesiąca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.