Facebook Google+ Twitter

Unijni urzędnicy chcą większych podwyżek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-07 07:58

Komisja Europejska broni podwyżek dla unijnych urzędników i zamierza o nie walczyć przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Według Brukseli tegoroczne podwyżki powinny wynieść 3,7%, tymczasem kraje członkowskie zredukowały je kilka tygodni temu do niecałych 2%.

Komisja chce iść do trybunału z wnioskiem o anulowanie tej decyzji. Tłumaczy, że wyliczone przez nią podwyżki należą się eurokratom i powołuje się na przepisy. Zgodnie z nimi pensje unijnych urzędników rosną o tyle o ile wzrosły wynagrodzenia w administracji w wybranych ośmiu krajach starej Wspólnoty. Tymczasem plany podwyżek w czasach kryzysu wywołały kontrowersje w unijnych stolicach.

Część państw, między innymi Polska, uznała że podwyżki są zbyt wygórowane i zredukowała je powołując się na klauzulę o specjalnej sytuacji gospodarczej i społecznej. Sędziowie trybunału zdecydują czy było to uzasadnione.

Zarobki unijnych urzędników wahają się od niecałych 3 tysięcy euro miesięcznie dla sekretarek do prawie 18 tysięcy euro dla komisarzy. Jeszcze więcej zarabiają szef Komisji, oraz przewodniczący Rady Europejskiej i szefowa unijnej dyplomacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ponieważ zapisy prawne dotyczące zarobków urzędników UE wiążą je z poziomem (wzrostem lub spadkiem) w krajach członkowskich to kwestia podwyżek i ewentualnie waloryzacji jest jedynie kwestią tylko czasu. Zgodnie z obowiązującym prawem należą się. Wszelkie propagandowe sztuczki w kierunku przeciwnym mają na celu osiągniecie pozytywnego wrażenia na własnych nacjach. Czemuż to nasi wybitni przedstawiciele stworzyli prawo a teraz twierdzą, że to nie oni. A może to my jesteśmy winni? Bo przecie odbywa się to wszystko kosztem naszej kasy?
Widocznie o to walczyliśmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pazernośc biurokratów jest nie tylko w Polsce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.