Facebook Google+ Twitter

Unijni urzędnicy dostaną podwyżki?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-09 08:08

Ambasadorowie krajów członkowskich mają dziś zdecydować o losie podwyżek dla pracowników unijnych instytucji. Zapowiedź podwyżek w wysokości 3,7% wywołała przed miesiącem kontrowersje.

Zaproponowała je Komisja Europejska, która musiała tłumaczyć się z decyzji podjętej w czasach kryzysu.

Komisja, pytana czy pomyślała jak podwyżki zostaną odebrane przez opinię publiczną w Unii odpowiada, że wszystko jest zgodne z przepisami. Wyjaśnia, że chodzi nie tyle o podwyżki co o dostosowanie wynagrodzeń urzędników do wskaźników podawanych przez unijne biuro statystyczne.

Jeden z nich określa wzrost wynagrodzeń w wybranych krajach, drugi wzrost kosztów życia zagranicznych urzędników i dyplomatów w Brukseli. Jednak mimo, że takie są przepisy, większość unijnych rządów jest na razie przeciwna podwyżkom. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił wczoraj w Brukseli, że pomysłu nie popiera. „Czas kryzysu nie jest najlepszym momentem na takie twarde egzekwowanie swoich praw, szczególnie w sytuacji, gdy dyplomaci niektórych państw członkowskich przyjęli daleko idące cięcia swoich gaż" - tłumaczył.

Zarobki unijnych urzędników wahają się od niecałych 3 tysięcy euro do prawie 18 tysięcy euro. Poza tym otrzymują oni specjalne dodatki i mogą korzystać z różnego rodzaju ulg.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.