Facebook Google+ Twitter

Unijny komisarz ds. energii w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-18 07:37

Unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger przylatuje dziś z dwudniową wizytą do Polski. To pierwsza podróż zagraniczna nowego komisarza.

Wśród tematów poruszanych w Warszawie pojawi się zapewne parafowana umowa gazowa Polski i Rosją, co do której Bruksela miała wątpliwości. Poprosiła więc o wyjaśnienia i teraz je analizuje.

Komisja Europejska chciała poznać treść porozumienia, z jej informacji wynikało bowiem, że umowa może być niezgodna z unijnym prawem. Chodzi między innymi o opłaty za tranzyt rosyjskiego gazu. Bruksela chce wiedzieć czy są one ustalane w sposób przejrzysty i według unijnych zasad.

Poza tym wizyta w Polsce będzie też okazją do rozmów o polityce energetycznej, o bezpieczeństwie i zróżnicowaniu dostaw surowców. Nowemu komisarzowi zdarzało się wysyłać sprzeczne sygnały.

Mówił na przykład, że Gazociąg Północny, łączący Rosję z Niemcami i omijający Polskę jest mało solidarny, ale jednocześnie był przeciwny blokowaniu projektu. Apelował by skupiać się na szukaniu innych możliwości zróżnicowania dostaw gazu. Guenther Oettinger pozytywnie wypowiadał się także o rurociągu South Stream, budowanym przez Gazprom.

A przecież konkurencyjny projekt, jakim jest rurociąg Nabucco ma zapewnić zróżnicowanie dostaw gazu do Europy. I dopiero dopytywany o tę sprawę unijny komisarz wyjaśniał, że Nabucco pozostanie unijnym projektem priorytetowym, a South Stream będzie jedynie uzupełniający.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.