Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2956 miejsce

Unijny szczyt: nie będzie zmiany traktatu, Europa się dzieli

Pierwszy dzień unijnego szczytu zakończył się fiaskiem. Zmiany traktatu nie będzie, bo nie zgodził się na to premier Cameron. Nie zgodził się też na pogłębienie współpracy fiskalnej, a Wielką Brytanię poparły Szwecja, Czechy i Wegry. Zanosi się więc, że będzie Europa "dwóch prędkości". Polska przystąpi do porozumienia w sprawie współpracy fiskalnej.

 / Fot. Aleph/CC-BY-3.0/wikimediaPo całonocnych obradach europejscy przywódcy nie osiągnęli porozumienia w sprawie zmiany traktatu. Zdołano jedynie wypracować pogłębienie współpracy fiskalnej i to w niepełnym gronie. Do 17 krajów strefy euro dołączyły Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Dania. Nowy pakt fiskalny ma być gotowy do końca marca 2012 r. i będzie podpisany na zasadzie traktatów dwustronnych. Kraje, przystępujące do niego, zgodziły się na automatyczne sankcje przy przekroczeniu deficytu budżetowego powyżej 3 proc. PKB.

Uzgodniono również zasilenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 200 mld euro, na którą mają się złożyć wszyskie państwa eurostrefy (również Polska). Kolejnym krokiem na drodze ratowania euro ma być przyspieszenie uruchomienia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego do lipca 2012 r. który ma być funduszem ratunkowym UE o wartości 500 mld euro. Nie osiągnięto natomiast porozumienia w sprawie emisji euroobligacji. Tutaj stanowczy sprzeciw wyrażają Niemcy.

Jak informuje tvn24.pl kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zadowolenie z przyjętych rozwiązań, stwierdzając: "Od dawna powtarzam, że 17 państw eurogrupy musi odzyskać wiarygodność. Jestem przekonana, że dzięki podjętym dziś decyzjom możemy ten cel osiągnąć i to zrobimy".

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

myNaród
  • myNaród
  • 10.12.2011 08:13

ta nasza prezydencja to jedno wyraziste
LIZANIE NIEMIECKIEGO ROWA
PRZEZ TUSKA.
w bulu i nadzieji na ciepłą posadkę po zakończeniu kadencji

Komentarz został ukrytyrozwiń
agata
  • agata
  • 10.12.2011 08:09

Ola z Rypina Wczoraj 19:31

niemcy zawsze potrafili nagradzać zdrajców którzy zdradzali na ich korzyść.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sumienie Narodu
  • Sumienie Narodu
  • 10.12.2011 08:06

e Wczoraj 21:14
KTO CI TŁUMACZY NA JĘZYK POLSKI TE TWOJE TEKSTY
dziecino

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 10.12.2011 07:59

e Wczoraj 21:14
jak myślisz dziecino?
lidle, kauflandy, media-markty, metra, rewe i inne, nie mówiąc już o man-ach, vw-ach, bankach,
to co one robią z kolosalnymi zyskami i umorzonymi podatkami?. zostawiają w Polsce czy wywożą?

kumasz dziecino o co chodzi,
a wiesz ile tego jest?
NAWET NIE POTRAFISZ DO TYLU POLICZYĆ.

DO SZKOŁY DZIECINO. DO SZKOŁY

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 09.12.2011 21:20

Grecy maja nizsze podatki niz Polacy.To samo Hiszpanie.We Francji VAT wynosi 19,6%.Niemcy podnosza place min. do prawie 1000 euro,a w przyszlym roku obnizaja podatki.I tam jest kryzys???My mamy do nich doplacac bo nasz premier uwaza ze jestesmy bogaci?To juz nawet nie absurd .to paranoja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 09.12.2011 21:14

@ PANI Zdrodowska , może mi pani napisać ile i kiedy finansowaliśmy Niemcy ? T pani finansuje płacąc tam podatki. Po drugi , czy pani wie ,że Niemcy są największym rynkiem zbytu dla naszych przedsiębiorców ? Co ma dać podskakiwanie i tupanie ? My mamy dbać o własny interes a nie jak za Kaczyńskiego jego wojenki z Rosją zamknęły rynki zbytu dla rolników i mieliśmy świńską górkę . O to pani chodzi aby polska gospodarka padła ? Bo pani nieźle bytuje u tych wstrętnych Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
reporterka
  • reporterka
  • 09.12.2011 19:41

grecy nie chca placic podadkow to jak maja nie miec dlugow. ...zla gospodyni zawsze szuka utrzymankow

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ola z Rypina
  • Ola z Rypina
  • 09.12.2011 19:31

Tusk dostaje nagrody , bo Niemcy wiedzą co robią . Nie jesteśmy w strefie Euro ,ale będziemy wspierać bankrutów - po jaką cholerę ??To są idiotyzmy i błędy, które nie powielają Węgrzy ,Czesi, Szwedzi ,Anglicy. Czy te narody nie wiedzą co robią??

Komentarz został ukrytyrozwiń

na obrady strefy euro nawet nas nie zapraszaja i to mimo prezydencji,ale do finansowania to owszem.A ten genialny premier idzie na to.I dopiero sie dziwic ze go Niemcy chwala


nie zla uwaga

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena K
  • Irena K
  • 09.12.2011 19:01

Boję się że od klepania po plecach Tusk , zacznie się jąkać .