Facebook Google+ Twitter

Unikalne wydarzenie – „Nowe Sytuacje” nareszcie w Łodzi

W Opolu odbył się pierwszy koncert tego wyjątkowego projektu, który odwiedził już mnóstwo miast, między innymi zagrał w Jarocinie gdzie został zarejestrowany i ukaże się na DVD "Jarocin Live 2014".

 / Fot. Andrzej_ŚwietlikDebiutancki album REPUBLIKI z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Utwory takie jak „Arktyka”, „Śmierć w bikini”, „Halucynacje” czy „Znak „=”, stały się pokoleniowymi hymnami, nie tracąc przy tym ani trochę na świeżości. Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej, oryginalnej muzyce oraz orwell’owskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego, zespół zaistniał na wiele lat w świadomości Odbiorców.
Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje. Byli muzycy zespołu REPUBLIKA przypomnieli tę płytę publiczności na corocznym koncercie poświęconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego, który odbył się w toruńskim klubie Od Nowa, w grudniu 2013 roku. Na scenie ponownie stanęli razem: Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbigniew Krzywański (gitara) i Leszek Biolik (gitara basowa). Towarzyszyli im pianista Bartłomiej Gasiul oraz wokaliści: Piotr Rogucki, Ryszard „Tymon” Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz, który zagrał także na flecie.

- W związku z entuzjastycznym przyjęciem koncertu postanowiliśmy przypomnieć tę płytę szerszej publiczności, wzorując się na działaniach PETER HOOK AND THE LIGHT, odtwarzającego po kolei płyty Joy Division – mówi o projekcie NOWE SYTUACJE Zbigniew Krzywański.
Nie jest to reaktywacja zespołu REPUBLIKA, a jedynie jednosezonowe spotkanie po to, aby zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która REPUBLIKĘ pamięta jedynie z piosenek takich jak „Mamona” czy „Odchodząc”, a nie z koncertów.
Koncertowe wykonanie albumu „Nowe Sytuacje” obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty w oryginalnych aranżacjach w sposób, w jaki REPUBLIKA grała je w latach 80. W Łodzi zespół będzie występował w składzie zbliżonym do tego, w którym zaprezentował się na koncercie toruńskim (obecność Piotra Roguckiego nie została do chwili obecnej potwierdzona).
Koncert poprzedzi występ formacji DREKOTY, utworzonej w 2011 roku z inicjatywy perkusistki Aleksandry Rzepki. Na rynku fonograficznym zadebiutowała EPką „Trafostacja”, promowaną piosenką „Masłem”. Aktywność koncertową rozpoczęła na Szczecińskim Festiwalu Młodych Talentów Gramy 2011, zdobywając Nagrodę w kategorii Najlepsza Polska Piosenka.
Występowała u boku EVANGELISTY, JULII MARCEL, PUSTEK czy PARISTETRIS. Jej nagrania opublikowano na kompilacjach „Offensywa 4” i „Sealesia 2”. Pod koniec 2012 roku światło dzienne ujrzała debiutancka, pełnowymiarowa płyta zespołu zatytułowana „Persentyna”. Wydawnictwo uplasowało się w czołówce podsumowań muzycznych w kategorii muzyka alternatywna. Grupa ma za sobą kilkadziesiąt koncertów klubowych, a także występy na najważniejszych polskich festiwalach (m.in. Off Festival, Opener, Męskie Granie).
DREKOTY od początku konsekwentnie poruszają się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową. Bazowe instrumentarium zespołu to perkusja, klawisze i trzy przeplatające się wokale Aleksandry Rzepki, Natalii Pikuły i Izoldy Sorensen.

Dodatkową atrakcją imprezy będzie projekcja filmu z koncertu REPUBLIKI zarejestrowanego 14 lutego 1993 roku w Łodzi, w konwencji „bez prądu”. Okazję obejrzenia tego niepublikowanego do dzisiaj oficjalnie dokumentu, będą mieli tylko i wyłącznie uczestnicy łódzkiego występu.

Na scenie Wytwórni zagrają:

Sławomir Ciesielski – perkusja
Zbigniew Krzywański – gitara
Leszek Biolik - gitara basowa
Bartłomiej Gasiul - instrumenty klawiszowe
Jacek „Budyń” Szymkiewicz - śpiew, flet
Ryszard „Tymon” Tymański - śpiew

Gość Specjalny:

DREKOTY

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.