Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17823 miejsce

Unikalne zaćmienie w Warkoczu Bereniki miało miejsce wcześniej niż wyliczono? Naukowcy rozczarowani

Przygotowania do obserwacji zaćmienia w układzie podwójnym w konstelacji Warkocza Bereniki trwały od miesięcy. Następną taką sposobność zapowiadano na 2041 rok. Pierwsze obliczenia i obserwacje poczyniono już dawno temu. I w tym problem.

Konstelacja nieba północnego - Warkocz Berenices. By Till Credner (Own work: AlltheSky.com) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Till CrednerAstronomowie przeżyli zawód w oczekiwaniu na jedyne w swoim rodzaju zaćmienie, jakie obliczano na dzień 25 stycznia 2015 r. Unikalne zjawisko dotyczy drugiej najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Warkocza Bereniki, zwanej Diademem (α Comae Berenices). Ów klejnot w koronie legendarnej królowej, żony egipskiego króla Ptolemeusza, jest układem wizualnie podwójnym, który tworzy para niemal identycznych karłów o 26-letnim okresie orbitalnym. Dla obserwatora okiem nieuzbrojonym, wydawać się może, że jest to jedna gwiazda o wielkości 4,3 magnitudo. Zapowiadane zjawisko miało przynieść jego potwierdzenie. Podejrzenie układu zaćmieniowego typu EA (Algol) miało być jedyną taką sposobnością, aż do następnej okazji obliczanej na 2041 r. Diadem położony jest w odległości około 60 lat świetlnych.

Również specjaliści od fotometrii na całym świecie nastawiali się na niecodzienne zjawisko. Obecnie wiadomo, że wzmiankowane zaćmienie miało miejsce co najmniej dwa miesiące wcześniej, a z pewnością winno było odbyć się w dniach różnych od pierwotnie obliczonych.

Czołowy amerykański badacz Matthew Muterspaugh (Tennessee State University) ogłosił, że wcześniejsze przewidywania były obarczone błędem. Jak się okazuje, wszystkie zaprzęgnięte komputery i inne najnowsze zdobycze nauki, bazowały na trzech obserwacjach sprzed stu lat. Ówczesne prace prezentują w swoim opisie obiekty przypadkowo zamienione miejscami.

Konstelacja nieba północnego - Warkocz Bereniki. screenshot (Sky Portal app) by Pawel Jankowski / Fot. Paweł JankowskiJak pisze Muterspaugh: "Mam niezbyt dobre wieści odnośnie Alpha Com i jej przewidywanego zaćmienia. Po wielu trudnościach w uzyskaniu aktualizacji pomiarów separacji, dokonano odkrycia, że model orbity, który przewidywał czas zaćmienia, był niewłaściwy z powodu przyjętych trzech pomiarów pozycji sprzed około 100 lat, gdzie kolejność położenia w układzie podwójnym była odwrócona o kąt 180 stopni. Korzystanie z tego wypaczonego modelu orbity, pomimo obecności ponad 600 dodatkowych pomiarów, wystarczyło, aby spowodować nieprawidłowość co do  przewidywanego czasu. Zaćmienie, jeżeli miało miejsce, było około dwóch miesięcy temu; w miejscu, gdzie układ był niewiele ponad horyzontem o wschodzie słońca, zatem fotometria byłaby raczej w kłopocie."

Ostatnie obserwacje miały miejsce jeszcze dosłownie kilka dni temu. 16 stycznia bieżącego roku, przy użyciu teleskopów CHARA Array na Mount Wilson Observatory, niedaleko Los Angeles, upewniono się, iż przyjmowane dotychczas wyniki obserwacji są błędne. Użyto instrumentarium o najwyższej na świecie rozdzielczości kątowej w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. CHARA Array są najznakomitszym interferometrem dla badań astronomicznych. Dodatkowe pomiary uwyraźniły pomyłkę. Uzyskane wartości dla składnika "B" układu binarnego, różnią się o 5% od tych, które były uznawane za właściwe składnikowi "A"; dotyczy to jasności, średnicy gwiazd itp. W ogólności, obliczenia jakie przeprowadzał Muterspaugh na podstawie błędnych danych przywodziły do absurdalnie wielkich wartości, nawet do 10,000 stopni.

Czytaj także: Plama na zdjęciu planety karłowatej Ceres zaintrygowała naukowców. To miejsce odbija więcej światła słonecznego


Wiekowa wpadka jest znakomitym przykładem nie tylko stopnia użyteczności danych historycznych, ale daje obraz dzisiejszego rygoryzmu w wymaganiach wobec dokładności obliczeń i metod heurystycznych. Poza tym, ludzie bywają omylni. Doskonałości należy raczej oczekiwać od maszyn. Po mechanikach nieba można jednak zawsze spodziewać się załatania zaistniałych dziur.


Dokument nt. błędnego przewidywania zaćmienia alpha Com

źródło: skyandtelescope

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.