Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31586 miejsce

Unikatowe zdjęcia obozu Auschwitz II-Birkenau trafiły do Oświęcimia

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-03-13 19:36

O kopię albumu, zawierającego 75 zdjęć szpitala SS, zlokalizowanego na tyłach koszar SS-mańskich w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, wzbogaciły się zbiory archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Szef archiwum placówki Piotr Setkiewicz poinformował we wtorek, że fotografie wykonano w latach 1941-1944, przypuszczalnie dla zilustrowania przebiegu prac budowlanych oraz w celach propagandowych.Rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt powiedział, że placówka otrzymała zdjęcia od potomka jednego z SS-manów z załogi obozowej.

- Pierwsze z fotografii ukazują ostatnie, niewyburzone jeszcze domy we wsi Brzezinka. Charakterystyczne, że uwaga fotografa skupiła się na obiektach najstarszych, stodołach krytych strzechą, często uszkodzonych, w różnych stadiach rozbiórki, co miało uzasadnić ich zniszczenie jako małowartościowych, w dodatku wzniesionych przez Polaków - powiedział Setkiewicz.

Na wielu ujęciach widać w tle nowoczesne budynki, murowane i kryte dachówką. Część fotografii przedstawia postęp prac budowlanych: niwelację terenu, utwardzanie nawierzchni ulic i wreszcie stawianie ścian drewnianych braków. "Prace te wykonywali robotnicy cywilni i więźniowie obozu koncentracyjnego, widoczni niestety jedynie na dalekich planach" - zaznaczył Setkiewicz.

Ostatnie zdjęcia pokazują wnętrze szpitala, m.in. pomieszczenia dla chorych, salę operacyjną, gabinet dentystyczny i kuchnię. "Wszystkie wnętrza lśnią czystością, posiadają instalację centralnego ogrzewania, wyposażone są w solidne meble i sprawiają jak najlepsze wrażenie. Kontrast z wyglądem baraków szpitalnych dla więźniów jest uderzający" - podkreślił szef archiwum muzeum.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.