Facebook Google+ Twitter

University of British Columbia: dzieci uduchowione są szczęśliwsze

Opublikowane niedawno przez University of British Columbia badanie ujawnia, że duchowość i wiara w siłę wyższą są mocno powiązane ze szczęściem dzieci.

Opublikowane niedawno przez University of British Columbia badanie ujawnia, że duchowość i wiara w siłę wyższą są mocno powiązane ze szczęściem dzieci w wieku od ośmiu do dwunastu lat.

Pierwotne badanie zostało przeprowadzone na stosunkowo zamożnej grupie dzieci w Kolumbii Brytyjskiej, głównie rasy białej i wyznania chrześcijańskiego, ale zostało powtórzone na dzieciach wywodzących się z całkowicie innego środowiska - New Delhi. Jak mówi Mark Holder, główny autor badania i profesor psychologii na kampusie UBC Okanagan, wstępna analiza pokazuje, że wyniki są zaskakująco podobne.

- Nie byłem nawet pewny czy jesteśmy w stanie zmierzyć duchowość u dzieci - mówi. - Kiedy rozdawaliśmy im kwestionariusz nie miałem pewności, czy będą w stanie go zrozumieć i czy wszystko nie zakończy się klapą. Bałem się również, że nie odkryjemy niczego znaczącego, ponieważ dzieciaki tego nie łapią, a jedynie zgadują i odpowiadają na chybił trafił. Fakt, że uzyskaliśmy tak mocne wyniki świadczy, że muszą to na swój sposób rozumieć. Co więcej, badania wykazały zróżnicowane oddziaływania dla różnych aspektów duchowości, co wskazuje, że dzieci pojmują swoją wiarę z subtelnością, która wymyka się wielu dorosłym osobom - twierdzi Holder.

Naukowcy oddzielnie zmierzyli wpływ duchowości i religijności na szczęście, kierując do dzieci takie pytania jak: "Jak często odwiedzasz takie miejsca kultu jak np. kościół?". W celu zmierzenia ich duchowości pytali także jak mocno utożsamiają [zgadzają] się z takim stwierdzeniem jak "Wierzę w siłę wyższą, która czuwa nade mną".

Dla każdego z pytań uzyskali całkowicie odmienne wyniki. To jak często dzieci chodzą do kościoła nie ma wpływu na ich szczęście, natomiast, według Holder'a wskazuje na to, że duchowość i religijność dzieci można od siebie oddzielić, nawet jeśli wielu dorosłych ma trudności ze zrozumieniem tej koncepcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.