Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26133 miejsce

Uniwerek w naszej Łodzi

Jaki jest dziś Uniwersytet Łódzki? Jak jest postrzegany przez studentów? Jakie cele na najbliższe lata stawiają sobie jego władze? - Dyskutowali o tym uczestnicy konferencji „Nasz Uniwersytet w Naszym Mieście".

Krzysztof Apostolidis podczas przemówienia na konferencji " Nasz Uniwersytet - w Naszym Mieście" / Fot. Abilita CommunicationsKrzysztof Apostolidis, honorowy konsul Królestwa Danii w Polsce, a zarazem prezes Partner Center, jednego z największych importerów i dystrybutorów win w kraju, podkreślił, że Uniwersytet Łódzki jest nie tylko największą i najstarszą uczelnią w mieście, ale też jedną z jego wizytówek. Dzięki współpracy z blisko 100 uczelniami na obu półkulach i licznym międzynarodowym programom z udziałem łódzkich naukowców, uczelnia pełni też rolę ambasadora Łodzi na świecie. Za sprawą około 15 tysięcy absolwentów Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców o Łodzi słyszeli mieszkańcy nawet najbardziej egzotycznych miejsc na kuli ziemskiej.

Biznesmen powołał się też na zaczerpnięte z internetowych forów opinie młodzieży o uniwersytecie. Oprócz chwalących poziom nauki i kompetencje wykładowców były i takie, że uczelnia spoczęła trochę na laurach. Maturzyści spoza Łodzi narzekali, że niewiele mogą się o niej dowiedzieć, informacje muszą czerpać z lakonicznych materiałów umieszczonych na stronie internetowej.
- Sam nie mam wątpliwości, że warto studiować na Uniwersytecie Łódzkim, ale chodzi przede wszystkim o to, aby tych wątpliwości nie miała również młodzież, zwłaszcza w okresie nadchodzącego niżu demograficznego – stwierdził Krzysztof Apostolidis.

Jako przedstawiciel środowiska biznesowego zwrócił też uwagę na dalekie od ideału przygotowanie absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach. – Konieczne jest wprowadzenie zawodowych praktyk do programu studiów. Wielu absolwentów zaczyna zawodową karierę bez żadnego praktycznego przygotowania. Zdarzają się tak absurdalne sytuacje, że osoba, która skończyła prawo nigdy nie była na sali sądowej. Niezbędna jest współpraca uczelni z biznesem – podkreślił Krzysztof Apostolidis.

Na Uniwersytecie Łódzkim są też liczne ośrodki naukowo-badawcze, których działalność jest jednak ograniczona ze względu na skromne dotacje. Duże zainteresowanie wzbudziły podane przez Apostolidisa dane, dotyczące nakładów na badania naukowe, konkretnie biotechnologiczne. Stany Zjednoczone przeznaczają na ten cel około 14 mln dolarów rocznie, Niemcy – 1,350 mld dolarów, a Polska – 600 tys. dolarów.

Prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel, rektor UŁ, podkreślił, że współpraca z przedsiębiorstwami to jeden z priorytetowych kierunków rozwoju uczelni.

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska zwróciła uwagę na niewykorzystany, jej zdaniem, potencjał wielu studentów UŁ. Zbyt małe ich grono uczestniczy też w życiu kulturalnym i sportowym miasta, a jako środowisko studenckie mają za mało sukcesów.

***
Konferencję zorganizowano w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz uczelni, miasta i województwa, przedsiębiorcy, a także liczne grono studentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.