79154 miejsce

Uniwersjada. Biało-czerwoni kombinatorzy bez medalu w sztafecie!

Reprezentanci Polski w kombinacji norweskiej zajęli niespodziewanie dopiero czwarte miejsce w sztafecie na XXVII Zimowej Uniwersjadzie w słowackim Szczyrbskim Jeziorze. Medale wywalczyli Niemcy, Japończycy i Rosjanie.

Kombinacja norweska (nordycka, klasyczna) / Fot. Банк РоссииSztafeta (3x skok na skoczni normalnej i bieg 3x5 km) była ostatnią konkurencją w kombinacji norweskiej na XXVII Zimowej Uniwersjadzie. W gronie siedmiu zespołów znalazła się ekipa polska w składzie Szczepan Kupczak, Adam Cieślar i Mateusz Wantulok. Ponadto w drużynie mieszanej, wraz z dwoma Rosjanami, wystąpił Wojciech Marusarz.

Na skoczni normalnej (HS 95 m) najlepsi byli Biało-czerwoni, którzy zdobyli 337 pkt i o 6,6 pkt wyprzedzili drugich Japończyków. Kraj Kwitnącej Wiśni reprezentowali Go Yamamoto, Aguri Shimizu i Takehiro Watanabe. Na trzecim miejscu znaleźli się David Welde, Johannes Wasel i Tobias Simon z Niemiec, którzy do Polaków stracili 10,8 pkt. Natomiast siódma była drużyna mieszana - Aleksiej Seregin, Wiaczesław Barkow i Wojciech Marusarz - w której Polak został zdyskwalifikowany po swojej próbie (162,7 pkt straty).

Na trasę biegową jako pierwsi wyruszyli Biało-czerwoni. Ich przewaga nad Japończykami wynosiła 9 s, nad Niemcami 14 s i nad kolejnymi zespołami co najmniej 45 s. Niestety, było to za mało, aby utrzymać nie tylko prowadzenie, ale i pozycję medalową. Ostatecznie nasi reprezentanci zajęli czwartą lokatę, tracąc do zwycięzców aż 1.14,3 min. Jest to duże zaskoczenie, ponieważ obydwie konkurencje indywidualne wygrał Adam Cieślar, a po razie trzeci byli Szczepan Kupczak i Mateusz Wantulok.

Medal złoty wywalczyła ekipa niemiecka, która wyprzedziła o 10,1 s zespół japoński. Po medal brązowy sięgnęli Rosjanie Samir Mastiew, Niwaz Nabiejew i Ernest Jachin. Ich strata do triumfatorów wyniosła 27,8 s. Natomiast drużyna mieszana z Wojciechem Mieszanym ukończyła rywalizację na szóstej pozycji (4.13,1 min straty). Biegu nie ukończyli tylko Czesi Petr Kutal, Martin Zeman i Vit Hacek.

Wyniki - sztafeta (3x skok na skoczni normalnej i bieg 3x5 km):
Medal złoty: Niemcy (D. Welde, J. Wasel, T. Simon) 42.19,2 min
Medal srebrny: Japonia (G. Yamamoto, A. Shimizu, T. Watanabe) 10,1 s straty
Medal brązowy: Rosja (S. Mastiew, N. Nabiejew, E. Jachin) 27,8