Uniwersjada. Dominacja Rosjan w ostatniej konkurencji biegowej

Pięć pierwszych miejsc zajęli studenci reprezentacji Rosji w biegu masowym na 30 km stylem dowolnym na XXVII Zimowej Uniwersjadzie w słowackim Szczyrbskim Jeziorze. Natomiast najlepszy z Polaków był dopiero w piątej dziesiątce.

Bieg na 30 km techniką dowolną ze startu wspólnego był ostatnią konkurencją męską w biegach narciarskich na XXVII Zimowej Uniwersjadzie. W gronie sześćdziesięciu pięciu studentów znaleźli się dwaj Biało-czerwoni - Mariusz Dziadkowiec-Michoń i Wojciech Suchwałko. Niestety, byli oni tłem dla rywali. Pierwszy z nich zajął czterdzieste siódme miejsce, a drugi wycofał się z rywalizacji po 18 km trasy.

Przez 15 km bieg prowadził Czech Jakub Graf, którego później zmienił Francuz Alexis Jeannerod. Jednak na ostatnich kilometrach na czoło wysforowali się Rosjanie, rozstrzygając podział medali między sobą. Najwięcej sił na finiszu zachował Andriej Larkow, który uzyskał rezultat 1:16.20,1 h i został mistrzem uniwersjady. Medal srebrny wywalczył Raul Szakirzianow (0,6 s straty), a brązowy Artem Nikołajew (1,6).

Zawodnicy Sbornej zdominowali zawody, ponieważ na czwartej i piątej pozycji uplasowali się też Rawil Waliachmetow (1,7 s straty) i Andriej Feller (9,1). Natomiast wspomniany Alexis Jeannerod z Francji był dopiero siódmy (15,9 s straty), a Jaku Graf z Czech dziesiąty (38,0 s straty). Ostatnią konkurencją słowackiej części zimowej uniwersjady będzie konkurs drużynowy skoków narciarskich. Potem rywalizacja przeniesie się do hiszpańskiej Grenady.

Wyniki - bieg masowy, 30 km "łyżwą":
Medal złoty: Andriej Larkow (RUS) 1:16.20,1 h
Medal srebrny: Raul Szakirzianow (RUS) 0,6 s straty
Medal brązowy: Artem Nikołajew (RUS) 1,6
Bieg krokiem łyżwowym / Fot. Markus Bernet/ CC 2.54. Rawil Waliachmetow (RUS) 1,7