Uniwersjada. Drugi medal Eweliny Marcisz

Ewelina Marcisz wywalczyła brązowy medal na 15 km techniką dowolną ze startu wspólnego w ostatniej konkurencji studentek na uniwersjadzie w Słowacji. Złoto padło łupem Anastazji Słonowej, a po srebro sięgnęła Swietłana Nikołajewa.

Bieg krokiem łyżwowym / Fot. xczonetv/ CC 3.0Bieg masowy na 15 km stylem dowolnym był ostatnią konkurencją kobiecą w biegach narciarskich na XXVII Zimowej Uniwersjadzie. W gronie pięćdziesięciu jeden studentek znalazły się cztery Biało-czerwone - Martyna Galewicz, Natalia Grzebisz, Ewelina Marcisz i Justyna Mordarska. Trzecia z nich od samego początku plasowała się w czołówce, przez długi czas nawet prowadząc. Pod koniec dystansu zabrakło jej jednak sił i zaczęła tracić kolejne sekundy. Na szczęście utrzymała pozycję medalową. Ewelina Marcisz do triumfatorki straciła 15,2 s, a nad czwartą zawodniczką miała 13,6 s przewagi.

Z kolei Justyna Mordarska zajęła dziesiątą lokatę. Do najszybszej biegaczki narciarskiej straciła 1.35,3 min, a do medalu 1.20,1 min. Dopiero trzydzieste trzecie miejsce zajęła Martyna Galewicz (5.32,6 min straty), a najgorzej spośród Polek wypadła Natalia Grzebisz, którą sklasyfikowano na czterdziestej pozycji (8.30,0). Na piętnastokilometrowej trasie najlepsza okazała się Anastazja Słonowa. Kazaszka nie zaczęła biegu dobrze, ponieważ na początkowych pomiarach czasu była w okolicach ósmej lokaty.

Sytuacja zmieniła się po 11 km, kiedy Słonowa przesunęła się na trzecią pozycję i zaczęła odrabiać straty. Na 1,6 km przed metą wyszła na prowadzenie i nie oddała go do mety. Dzięki temu została mistrzynią zimowej uniwersjady, uzyskując rezultat 44.47,1 min. Medal srebrny wywalczyła Rosjanka Swietłana Nikołajewa, która straciła do zwyciężczyni 8,8 s. W niedzielę odbędzie się ostatnia konkurencja biegowa studenckiej imprezy. O godz. 10 mężczyźni zmierzą się na 30 km stylem dowolnym ze startu wspólnego.