Uniwersjada. Marcisz blisko medalu, Staręga daleko

Reprezentanci Rosji zdominowali biegi techniką klasyczną ze startu indywidualnego podczas XXVII Zimowej Uniwersjady. Zawody wygrali Oksana Usatowa i Andriej Feller. Natomiast Ewelina Marcisz była piąta, a Maciej Staręga dwudziesty pierwszy.

Bieg krokiem klasycznym / Fot. Oskar Karlin/ CC 2.0Trzecią konkurencją w biegach narciarskich podczas XXVII Zimowej Uniwersjady były biegi indywidualne stylem klasycznym. W słowackim Szczyrbskim Jeziorze studentki rywalizowały na 5 km, a studenci na dwukrotnie dłuższym dystansie. Polskę reprezentowali Ewelina i Marcela Marcisz, Dominika Bielecka, Martyna Galewicz, Urszula Łętocha, Maciej Staręga, Jan Antolec, Mateusz Ligocki oraz Konrad Motor.

W zmaganiach kobiet w gronie kandydatek do medali wymieniana była Ewelina Marcisz, ponieważ jako jedna z nielicznych wśród sześćdziesięciu czterech zawodniczek wywalczyła punkty w Pucharze Świata. 23-latka z Ustrzyk Dolnych pobiegła nieźle, ale nie wystarczyło to jednak, aby stanąć na podium. Biało-czerwona uzyskała piąty rezultat, tracąc do zwyciężczyni 33,8 s. Medal złoty wywalczyła Rosjanka Oksana Usatowa (13.09,5 min), srebrny Kazaszka Anastazja Słonowa (18,1 s straty), a brązowy kolejna reprezentantka Sbornej - Lilia Wasiliewa (21,9).

Poziom sportowy zawodów był bardzo różnorodny. Nie zabrakło bowiem studentek z tak egzotycznych krajów jak Mongolia czy Turcja, ale w pierwszej dziesiątce uplasowały się wyłącznie biegaczki z Europy Wschodniej i Środkowej. Niestety nie było wśród nich innych Polek. Marcela Marcisz zajęła jedenaste miejsce (58,3 s straty), Dominika Bielecka siedemnaste (1.09,3), Urszula Łętocha dwudzieste siódme (1.22,6), a Martyna Galewicz trzydzieste (1.31,2).