Uniwersjada. Medal Marcisz w sprincie, Staręga za podium!

Niespodzianką zakończył się sprint narciarski techniką dowolną podczas uniwersjady w słowackim Szczyrbskim Jeziorze. Faworyt Maciej Staręga nie wywalczył medalu. Wicemistrzynią została natomiast Ewelina Marcisz.

Maciej Staręga (POL) / Fot. Mariusz MichalskiW sobotę w hiszpańskiej Grenadzie i słowackim Szczyrbskim Jeziorze rozpoczęła się XXVII Zimowa Uniwersjada. Gospodarzem zmagań w konkurencjach biegów narciarskich jest miejscowość położona u podnóża Tatr Wysokich. Dziś odbyły się sprinty stylem dowolnym. Jedną z kandydatek do medali była Ewelina Marcisz, a Macieja Staręgę wskazywano jako faworyta.

Zarówno 23-latka z Ustrzyk Dolnych, jak i 24-latek z Siedlec wygrali kwalifikacje. Ewelina Marcisz z łatwością minęła też linię mety na pierwszej pozycji zarówno w ćwierćfinale, jak i półfinale. Dopiero w decydującym biegu musiała uznać wyższość Kazaszki Anastazji Słonowej, która po zaciętym finiszu była lepsza o zaledwie 0,18 s. Trzecie miejsce zajęła natomiast Rosjanka Swietłana Nikołajewa.

Maciej Staręga również pewnie wygrał swój bieg ćwierćfinałowy, ale w półfinale był drugi. W finale walka toczyła się do samego końca, jednak Biało-czerwony nie był w stanie dotrzymać kroku Rosjanom i zajął dopiero czwartą lokatę. Do zwycięskiego Andrieja Larkowa, swojego pogromcy z 1/2 finału, stracił 3,58 s. Medal srebrny wywalczył Anton Gafarow, a brązowy Raul Szakirzianow.

Oprócz Marcisz i Staręgi rywalizowali również inni reprezentanci Polski. Justyna Mordarska, Marcela Marcisz, Urszula Łętocha, Konrad Motor, Jan Antolec i Mateusz Ligocki przebrnęli kwalifikacje, ale odpadli w ćwierćfinałach. W poniedziałek odbędą się sprinty mieszane. Ich start zaplanowano o godz. 10:45.