Facebook Google+ Twitter

Uniwersyteckie rankingi pod lupę!

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-08 18:28

Rankingi uczelni wyższych z całego świata trafią pod lupę ekspertów. Kontrolą jakości, zasad i metod ich tworzenia zajmie się międzynarodowa Organizacja "IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence".

Podczas pierwszego spotkania w Warszawie, gdzie mieści się siedziba organizacji, przyjęto zasady kontroli klasyfikacji uczelni.

Wiceszef IREG Observatory Waldemar Siwiński wyjaśnił, że audyt istniejących rankingów pod kątem spełniania przez nie wymogów metodologicznych będzie się odbywał na podstawie tak zwanych "Zasad Berlińskich". Określają one precyzyjnie między innymi cele rankingów, adresatów i kryteria oceny.
Zestawienia, które uzyskają pozytywną ocenę ekspertów, będą mogły się posługiwać logiem "IREG Recognized".

Z badań wynika, że rankingi są w 60-70 procentach oceniane, jako użyteczne. Biorą je pod uwagę, nie tylko kandydaci na studia, ale również same uczelnie. W niektórych państwach zyskują nie tylko znaczenie prestiżowe, ale i polityczne, bo często do ich wyników zależą rządowe dotacje.
Wyniki pierwszych audytów rankingów zostaną ogłoszone 8 października w Berlinie.

IREG Observatory on Academic Ranking and Exellence powstała pod koniec ubiegłego roku. Jej celem jest podnoszenie jakości międzynarodowych i krajowych rankingów szkół wyższych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.