Facebook Google+ Twitter

Uniwersytet Dzieci otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Tischnera

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-03-20 13:16

Uniwersytet Dzieci otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Jana Tischnera w 2011 r., w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu". Inicjatywę tę nagrodzono "za imponujące pomysłowością, rozmachem i jakością 'meblowanie' najmłodszych głów".

Logo Uniwersytetu Dzieci / Fot. Uniwersytet DzieciUniwersytet Dzieci otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, bo poprzez swoją działalność edukacyjną pokazuje, "jak rozmawiać z dziećmi i budzić w nich nawyk samodzielnego myślenia [...] Uczy, co robić, by myślenie miało przyszłość".

Nagrodę przyznało jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Jarosław Gowin, Krzysztof Michalski, Piotr Maria Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner, Henryk Woźniakowski i abp Józef Życiński.

Nagroda ta przyznawana jest w trzech kategoriach: pisarstwo religijne i filozoficzne, stanowiące kontynuację Tischnerowskiego myślenia według wartości; publicystya lub eseistyka na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować nieszczęsny dar wolności oraz inicjatywy duszpasterskie i społeczne współtworzące polski kształt dialogu.

O Uniwersytecie Dzieci pisałam już wiele razy na łamach Wiadomości24.pl. Przypomnę, że został on utworzony w 2007 r. w Krakowie, ale jego działalność znana jest w innych miastach Polski np. w Warszawie, Wrocławiu oraz Olsztynie, gdzie powstały kolejne ośrodki. Na zajęcia uczęszcza ponad pięć i pół tysiąca dzieci w wieku 6-14 lat, które biorą udział w wykładach, warsztatach i wycieczkach naukowych, prowadzonych przez naukowców i pracowników instytucji kultury. Dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach ułożonych w cztery programy (Odkrywanie, Inspiracje, Tematy, Mistrz i Uczeń).

Wśród wykładowców Uniwersytetu Dzieci znaleźli się minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Antoni Tajduś, poseł Jarosław Gowin, pisarze: Michał Rusinek i Grzegorz Kasdepke, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, aktor Jerzy Fedorowicz, twórca Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus i wiele innych znamienitych osób.

To kolejna nagroda dla Uniwersytetu Dzieci. W 2009 roku został on uhonorowany Fenomenem "Przekroju".

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.