Facebook Google+ Twitter

Uniwersytet Jagielloński liderem rankingu "Perspektyw"

Tegoroczny ranking uczelni zaskakuje. Po czterech latach dominacji Uniwersytetu Warszawskiego pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński.

Ranking "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" ogłaszany jest co roku i stanowi jedno z ważniejszych kryteriów dla kandydatów na studia przy wyborze uczelni. Dlatego jest niezwykle prestiżowym i znaczącym wydarzeniem w akademickim świecie. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:20070206_uw_dawny_buw_front.jpg Stary BUW / Fot. Piotr Waglowski

Granica błędu statystycznego

Największe emocje wzbudza to, że Uniwersytet Jagielloński wyprzedził warszawską uczelnię po raz pierwszy od czterech lat. - UW i UJ dość regularnie zmieniają się na pierwszej pozycji, a różnica między nimi zawsze jest minimalna. – mówi Anna Korzekwa, rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego. – W tym roku wynosi tylko 0,21 punktu procentowego, a to mieści się w granicach błędu, co kilkakrotnie podkreślano podczas wręczania nagród. Zapytana, dlaczego UW przegrał, odpowiada, że uniwersytet w Krakowie miał przewagę w tzw. „umiędzynarodowieniu” uczelni, a więc w jednym z kryteriów oceny, które stanowi aż 10 proc. punktów. Zaprzecza, by wynik rankingu był porażką dla UW.

Doniosłe wydarzenie w życiu uczelni

Katarzyna Pilitowska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego odmówiła komentarza tłumacząc, że tak doniosłe wydarzenie w życiu uczelni może skomentować jedynie
rektor. Prof. dr hab. Karol Musioł, rektor UJ powiedział dla Wiadomosci24.pl: - To charakterystyczne dla tych dwóch uczelni, że wymieniają się miejscami. Mam w sobie dużo radości, ale i pokory. Profesor podkreśla, że najważniejsze jest to, że nie dopasowują się pod rankingi, a tylko "robią swoje". - Robimy wszystko, co jest najlepsze dla naszych studentów - kontynuuje - Czemu zawdzięczamy pierwsze miejsce w tym roku? Prawdopodobnie ma to związek z Programem Rozwoju Uniwersytetu, który konsekwentnie realizujemy. Ale jeszcze raz podkreślam, że nie robimy absolutnie nic "pod rankingi".

Agnieszka Chodkowska, rzecznik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, tak komentuje przetasowania na pierwszych miejscach: - Gratulujemy wyników. Dobrze, że są takie zmiany na najwyższych miejscach, bo to świadczy o tym, że wszyscy się starają, są zaangażowani i rozwijają swoje uczelnie.

Reszta raczej bez zmian

Pozostałe miejsca na liście raczej nie zaskakują. Całe zestawienie możemy znaleźć na stronie Perspektyw. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ciekawostek w tegorocznym rankingu.

Jedną z nich jest znaczny awans Uniwersytetu Wrocławskiego – aż trzy miejsca w górę. - Bardzo cieszymy się z sukcesu, bo ten ranking jest jednym z najbardziej wszechstronnych zestawień w Polsce. Szczególnie zaszczytny jest fakt, że przed nami już tylko "najlepsi z najlepszych" czyli UJ i UW - mówi rzecznik prasowy uczelni, Małgorzata Porada-Labuda. - Zostaliśmy także docenieni za zasługi uniwersytetu dla kształcenia kadr, wręczono nam Nagrodę Specjalną, co dodatkowo sprawia, że jesteśmy wyjątkowo dumni - dodaje Porada-Labuda.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:SzkolaGlownaHandlowa_front_vertical.jpg Szkoła Główna Handlowa / Fot. RdrozdNatomiast Szkoła Główna Handlowa zanotowała duży, w stosunku do poprzednich lat, spadek, z trzeciego na szóste miejsce. Michał, jeden ze studentów SGH, mówi, że to prawdopodobnie kryterium dotyczące warunków studiowania zdecydowało o takiej pozycji uczelni. - Trzeba zwrócić uwagę, że wahanie jest tylko między trzecim a szóstym miejscem, więc spadek wcale nie jest taki duży - mówi Michał - Jesteśmy jedną z najbardziej umiędzynarodowionych uczelni, nasza kadra jest na naprawdę wysokim poziomie, a prestiż absolutnie nie zmalał - dodaje.
Od kilku lat pozycja UKSW w rankingu się umacnia, w tym roku uczelnia zaliczyła skok aż o siedem miejsc. - Zwiększyliśmy znacząco ofertę zajęć prowadzonych w językach obcych, rozszerzyliśmy współpracę międzynarodową. Współpracujemy z coraz większą liczbą uczelni z całego świata. Prężnie działa wymiana studentów i wykładowców z innymi placówkami - tłumaczy tegoroczny sukces Agnieszka Chodkowska, rzecznik prasowy UKSW. Podkreśla także, że szkoła będzie robiła wiele, aby w kolejnych latach zająć jeszcze wyższą pozycję. Uczelnia stara się polepszyć warunki lokalowe, planowane jest otwarcie nowych kierunków (w kolejnym roku akademickim ruszy m.in. inżynieria środowiska, biologia, kulturoznawstwo), a także budowanie przyjaznej atmosfery dla studentów.

Kryteria

Ranking "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" ogłaszany jest co roku. Pierwszy ranking opublikowano w 2003 roku. Składa się on z czterech części: rankingu najlepszych polskich uczelni akademickich, rankingu najlepszych niepublicznych uczelni magisterskich, rankingu najlepszych niepublicznych uczelni i rankingu najlepszych państwowych wyższych szkół zawodowych. Uczelnie oceniane są w 27 punktach. Poprosiliśmy Bartłomieja Głowackiego z Biura Rankingu Perspektyw o krótkie wyjaśnienie, jakie czynniki decydują o miejscu w rankingu. - Kryteria podzielone są na cztery grupy: prestiż (30% wartości oceny), siła naukowa (40%), warunki studiowania (20%) oraz umiędzynarodowienie uczelni (10%). W ramach każdego z tych kryteriów znajduje się kilkanaście "podkryteriów", których szczegółowy opis możemy znaleźć na stronie Perspektyw.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.