Facebook Google+ Twitter

"Uniwersytet płonie!" Wiedeńscy studenci protestują

Die Uni brennt! Uni besetzt! – krzyczą napisy na ulotkach i transparentach wiedeńskich studentów. Protest dotyczy wprowadzanej właśnie reformy szkolnictwa wyższego.

"Wolne kształcenie dla wszystkich! Wolne uczenie się", a w tle: "EDUCATION IS NOT FOR $AL€" oraz "Jesteśmy waszą przyszłością" (Wir sind eure Zukunft). / Fot. Jan Piotr ZiółkowskiHasło „Uni besetzt” („Uniwerek zajęty”) przywodzi na myśl niemalże zdobycie Bastylii. I choć porównanie takie może jest zabawne, to austriackim żakom wcale do śmiechu nie jest. Przed głównym budynkiem uniwersytetu wiszą transparenty z napisami: „Wolne kształcenie dla wszystkich! Wolna nauka”, „Jesteśmy waszą przyszłością” albo „Education is not for $AL€”. Universität Wien, a mówiąc ściślej jego „AudiMax” i przylegające doń korytarze, salki zostały faktycznie zajęte przez studentów. Podczas wielogodzinnego panelu audytorium było wypełnione po brzegi nie tylko studentami, ale także pokaźnych rozmiarów plakatami, inspirowanymi najrozmaitszymi ideami (na zasadzie „każda idea jest dobra, by uzasadnić wolne kształcenie”).

Protestuje nie tylko Wiedeń (Universität Wien, Technische Universität Wien, Akademie der Bildenden Künste). Wszystkie najważniejsze ośrodki akademickie solidaryzują się w akcjach demonstracyjnych: Johannes Kepler Universität Linz, Karl-Franzens Universität Graz, Universität Salzburg, Universität Innsbruck. Studenci nie tylko organizują otwarte debaty i agitację, ale także marsze protestacyjne, pikiety. Zdarza się, że przed wykładami nawołują do opuszczenia sal przez studentów.


"AudiMax" wypełniony po brzegi protestującymi studentami. "Uni besetzt!" / Fot. Jan Piotr Ziółkowski

O co oni walczą


Reforma (tzw. UG-Novelle 09)– jak się o niej wyraża sam minister nauki Johannes Hahn – jest „kamieniem kończącym struktury bolońskie” („Schlussstein der Bologna Struktur"). Dlatego też studenci występują zarówno przeciw pomysłom ministra Hahna, jak i przeciw samemu Procesowi Bolońskiemu.

Ten ostatni – jak głoszą ulotki – „prowadzi w Europie do coraz silniejszej komercjalizacji kształcenia (Ökonomisierung). To znaczy, że uniwersytet zamiast pełnić rolę edukacyjną zmienia się w prywatne przedsiębiorstwo”. Krytyka nie omija wspomnianej noweli: „uniwersytety są zmuszone przez reformę do ograniczania dostępu – poprzez dodatkowe odbieranie pieniędzy (…). Stopnie studiów (STEPs), przepełnione sale wykładowe, sztywne plany zajęć, ograniczenie studiów magisterskich i ponowne wprowadzenie opłat za studia – to są skutki!”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.