Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18473 miejsce

Uniwersytet Śląski. Debata o nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Z roku na rok spada liczba potencjalnych studentów. Mniejsza liczba kandydatów na studia sprawia, że w przyszłości większa ich liczba będzie miała szanse dostać się na studia stacjonarne - czyli teoretycznie bezpłatne. Oznacza to też jednak mniejsze przychody dla uczeni z tytułu opłat czesnego w ramach studiów niestacjonarnych - mówił na spotkaniu na UŚ, prof. Witold Jurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego miało dziś miejsce spotkanie z prof. dr hab. Witoldem Jurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Było ono poświęcone nowelizacji ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym".

O 11.30 w auli im. Kazimierza Lepszego zgromadzili się studenci, doktoranci, członkowie Senatu UŚ i inne władze uczelni, w końcu sami wykładowcy akademiccy. Podpisana przez prezydenta 5 kwietnia nowelizacja ustawy wprowadza zmiany, które dotyczą ich wszystkich.

Krótkie wystąpienie prof. Jurka poświęcone było obecnej sytuacji w szkolnictwie wyższym . Minister zwrócił uwagę na fakt, że z roku na rok spada liczba potencjalnych studentów. Widać to w statystykach – wg danych przytoczonych przez podsekretarza różnica między liczbą uczniów kończących i rozpoczynającym naukę w gimnazjum wynosi ponad 100 tys.

Mniejsza liczba potencjalnych kandydatów na studia sprawia, że w przyszłości większa ich liczba będzie miała szanse dostać się na studia stacjonarne - czyli teoretycznie bezpłatne. Oznacza to mniejsze przychody dla uczeni z tytułu opłat czesnego w ramach studiów niestacjonarnych. - A proszę mi pokazać jakiegokolwiek ministra, który zwiększy nakłady finansowe na edukację w momencie kiedy studentów jest coraz mniej - pytał retorycznie minister. Zauważył równocześnie, że w Polsce notuje się jeden z najwyższych współczynników scholaryzacji w Europie. Z powodu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym wszystko może się jednak zmienić.

Wprowadzenie płatnego drugiego kierunku studiów ma sprawić, że za te same pieniądze wykształconych zostanie więcej osób. Minister przypomniał o 10 proc. najlepszych studentów, którzy będą mogli studiować drugi kierunek bezpłatnie w ramach instytucji nagród rektorskich- przy czym według szacunkowych danych ministerstwa liczba dwukierunkowców to około 6-7 proc.

Zobacz również: Katowice. Najlepszych absolwenci zapłacą za rekrutację na studia tylko 1 zł

Minister zwrócił także uwagę na zjawisko, które wcale pozytywnym nie jest: studiujących nawet trzy i więcej kierunków. Według podsekretarza są to osoby, które podejmują studia bezrefleksyjnie, w efekcie nie skupiając się na żadnym z kierunków lub w ogóle ich nie kończąc.

Innymi podejmowanymi kwestiami była polityka kadrowa uczelni wyższych: Minister nawiązując do wykładowców pracujących na więcej niż jednej uczelni tłumaczył: - Nie ma ograniczeń wieloetatowości poza uczelnią. Kolejna sprawa to zatrudnianie adiunktów i asystentów; jeśli w ciągu 8 lat pracy pracownik nie udokumentuje efektów „uprawiania nauki” - wówczas nie będzie mógł dłużej pracować na tych stanowiskach.

Pytania zadawane po wystąpieniu były w zasadzie prośbami o objaśnienia postanowień nowelizacji. Przeważały pytania m. in. o szczegóły habilitacji i płatnego drugiego kierunku. Ustawa nie wycenia ile "wart" jest konkretny kierunek, nie dookreśla czy opłaty miałyby być uiszczane na początku roku akademickiego czy na końcu czyli po zaliczeniu sesji minister Jurek potwierdził jednak rozumowanie studentów: trwająca już w niektórych szkołach wyższych rekrutacja odbywa się na "starych" zasadach. Frekwencja i liczba zadawanych pytań świadczą o skali zainteresowania nową ustawą. Okazuje się, że wiele jej postanowień jest niejasnych i niezrozumiałych.

Do ustawy ma być docelowo wydanych ponad 40 rozporządzeń.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.