Facebook Google+ Twitter

Uniwersytet Trzeciego Wieku - starość to jednak radość!

Starość to słowo, które większość kojarzy negatywnie, łącząc ją z lekami, bólem, zmniejszoną sprawnością ruchową, czasami także psychiczną, osłabieniem, zmęczeniem. Dlaczego? Czy jest to czas wegetacji, oczekiwania na śmierć? Zdecydowanie nie, a udowadniają to słuchacze Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uniwersytet Trzeciego Wieku ma swoje oddziały w całej Polsce, m.in w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Krakowie. Łącznie jest ich 110, zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy. Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku we Francji, dzięki zaangażowaniu profesora nauk społecznych Pierre'a Vellas'a. Wkrótce po tym wydarzeniu, UTW zaczęły powstawać w innych krajach, w tym w Polsce. Inicjatorką pierwszego polskiego UTW była prof. Halina Szwarz, której zawdzięczamy utworzenie w 1975 roku UTW w Warszawie.

Oddział w Lublinie powstał w 1985 roku, organem założycielskim był Zarząd Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej. Już 30 października tego samego roku rozpoczęto aktywną działalność, która wciąż rozwijana i poszerzana, trwa do dziś dzień. Początkowo słuchaczy było niewielu - tylko 365, jednakże biorąc pod uwagę charakter instytucji, nie ma powodu do zdziwienia. Wszak człowiek starszy niechętnie podchodzi do tego, co nowe, co nieznane. Na przełomie lat 1995/96 liczba słuchaczy wynosiła już 615, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w roku założenia. I tak, systematycznie rosnąc w liczbę osób, w tempie około 300 nowych na 10 lat, w roku akademickim 2004/2005 zanotowano ilość słuchaczy 968. Oznacza to, że coraz więcej, coraz ciekawiej, coraz śmielej ludzie starsi podchodzą do swojego wieku i faktu, że również mogą być aktywni.

Co oferuje Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Zajęcia muzyczne, plastyczne, komputerowe, basen, gimnastyka w wodzie, ruch przy muzyce oraz wycieczki piesze. Tyle informacji znajdziemy na stronie LUTW. W praktyce, plan zajęć się pokrywa, są również zajęcia teoretyczne w postaci wykładów, ale warto dodać, że istnieje wiele zajęć poza programowych takich, jak spacery, wycieczki, zabawy noworoczne czy też pikniki w pogodnych porach roku. Najbliższy piknik już 26 maja!

Kierowany ciekawością, wybrałem się na zajęcia plastyczne. Grupka starszych ludzi w zniecierpliwieniu oczekiwała na wejście do sali i zabranie się do pracy. „Coś tu jest nie tak, pałają dziwnym entuzjazmem, nie zachowują się jak dziadkowie i babcie” - pomyślałem, ale jednak na zajęcia poszedłem. Pełni życia staruszkowie i staruszki (poprawka - w większości staruszki, albowiem panowie, cytuję, „wolą zostać w domu i chlać piwo”) pracują, wycinają, wyklejają, bawiąc się przy tym jak dzieci. I chociaż sama instytucja z dzieciństwem nie ma nic wspólnego, i chociaż trzeba chodzić na zajęcia, oddać pracę pisemną i odbierać wpisy do indeksu, by zaliczyć rok, to ci ludzie naprawdę dobrze się bawili.

Co sami słuchacze sądzą o LUTW?

Kogo nie spytamy każdy o uniwersytecie wypowiada się chętnie i pozytywnie. Słuchacze są zadowoleni z uczestnictwa w zajęciach, bo pomagają im się realizować, są dobrym lekiem na nudę i nie pozwalają zgnuśnieć. Ludziom na emeryturze również należy się coś od życia. Nadal są ludźmi, nadal chcą być aktywni, nadal chcą czuć się potrzebni. Wciąż pragną kontaktu z drugim człowiekiem, z którym mogą swobodnie porozmawiać, powspominać stare czasy, przy którym nie czują się skrępowani. Dlatego powstał Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku, by nikt nie czuł się samotny na starość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ważny tekst. Dobrze że temat starości i form aktywnośći seniorów coraz częściej gości na łamach wiadomości. Po co seniorom wykłady i inne zajęcia? To oczywiste.... nie ma już dzieci pracy i bieganiny, a jest samotność i dużo czasu, który trzeba czymś wypełnić. Oczywiście upraszczam, ale seniorzy ,z którymi pracuję własnie o tym opowiadają najczęściej. Szukają ciekawego wypełnienia czasu i zajęć dostosowanych do ich zainteresowań i niestety także stanu zdrowa. To jedyne ograniczenie.
Brawo za temat :-)
a... ostatnio na kurs komputerowy dla seniorów który prowadzę zapisał się pan w wieku 89 lat :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje mi wypowiedzi samych słuchaczy - co rzeczywiście sądzą o zajęciach na LUTW.... Skoro każdy wypowiada się chętnie i pozytywnie, to może warto by te wypowiedzi zacytować? Przedstawić niektórych uczestników z imienia, pokazać czym się zajmowali przed emeryturą, po co im teraz wykłady, zajęcia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm drobna literóweczka w tytule się trafiła :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.