Facebook Google+ Twitter

Uniwersytet Warszawski został wybrany najlepszą uczelnią w Polsce

21 maja ukazał się jubileuszowy 15. Ranking Szkół Wyższych "Perspektywy 2014". Na 1. miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, a tuż za nim Uniwersytet Jagielloński.

 / Fot. By Minimus (Own work; self-made) [Public domain], via Wikimedia CommonsW rankingu oceniono 195 polskich uczelni - 88 akademickich, 80 magisterskich niepublicznych oraz 27 państwowych wyższych szkół zawodowych.

Najlepszą akademicką uczelnią wyższą został Uniwersytet Warszawski. Tuż za nim, na 2. miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a na 3. - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Walka o 1. miejsce pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Uniwersytetem Jagiellońskim toczy się od wielu lat. Przykładowo, w zeszłym roku to Uniwersytet w Krakowie znalazł się na zaszczytnym 1. miejscu.

Wśród uczelni niepublicznych, 1. miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a na 2. miejscu znalazła się Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie.

Natomiast w rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych zwyciężyła PWSZ im. Prezydenta Wojciechowskiego w Kaliszu.

Ranking został oparty na 33 szczegółowych kryteriach, które tworzą sześć grup kryteriów: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie.

Wyniki rankingu szkół wyższych 2014:

1. Uniwersytet Warszawski

2. Uniwersytet Jagielloński

3. Uniwersytet Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

4. Politechnika Warszawska

5. Politechnika Wrocławska

6. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

7. Uniwersytet Wrocławski

8. Warszawski Uniwersytet Medyczny

9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

10. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Przygotowany został również ranking 39 kierunków i grup kierunków studiów. W jedenastu przypadkach zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, w dziewięciu Uniwersytet Warszawski, a w siedmiu Politechnika Warszawska.

Ranking został przygotowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. W skład Kapituły weszli m.in. prof. Marek Safjan, prof. Marek Rocki, prof. Franciszek Ziejka, prof. Bogusław Smólski, prof. Tadeusz Tołłoczko i dr Alicja Adamczak.

Przyznane zostały także nagrody specjalne: AWANS 2012 (za najbardziej efektowny skok do grupy najlepszych uczelni) przyznany został Politechnice Poznańskiej (skok z 22 na 16 miejsce) i Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu (z 24 na 15 miejsce). Natomiast nagrodę KUŹNIA KADR 2012 za największe postępy w kształceniu kadr naukowych otrzymał Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie: Perspektywy.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.