Facebook Google+ Twitter

Uniwersytet Wrocławski bedzie miał bibliotekę z prawdziwego zdarzenia

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-10-22 11:14

Spółka Skanska zbuduje Bibliotekę Uniwersytecką. Studenci będą mogli korzystać z niej za 4 lata.

Budynek nowej biblioteki jest ogrzewany, więc robotnicy Skanski będą mogli pracować w nim przez całą zimę / Fot. Michał PawlikTo już pewne. W czwartek rano Uniwersytet Wrocławski podpisze z firmą Skanska umowę na zakończenie budowy uczelnianej biblioteki. A to oznacza, że jeszcze w tym tygodniu na terenie budowy mogą się pojawić robotnicy. Prace w budynku przy moście Pokoju stanęły na 30 miesięcy. Według planu nowa biblioteka powinna zostać otwarta w październiku rok temu.

- Do 2011 roku uda się wykończyć wnętrze budynku - zapowiada dr Beata Lenkiewicz, kanclerz uczelni. - Kilka miesięcy zajmie jego wyposażanie i latem 2012 roku będziemy mogli rozpocząć przenoszenie zbiorów z budynku przy ul. Szajnochy i starodruków z oddziału Na Piasku - dodaje kanclerz.

Przez ponad dwa lata biblioteka nie miała szczęścia do wykonawcy. Jej budowa rozpoczęła się w 2003 roku. Jednak już rok później wybuchł korupcyjny skandal wokół największej inwestycji wrocławskiej uczelni. Prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryły, że podczas wyboru wykonawcy doszło do przestępstwa. Na ławie oskarżonych zasiadło kilka osób, w tym prorektor uczelni i dyrektor administracyjny i wykonawcy - kieleckiej firmy Mitex. Proces do dziś się nie zakończył.

Ostatecznie prace przerwano w maju 2006 roku. Jakby tego było mało, Najwyższa Izba Kontroli ujawniła, że kielecka firma jest winna uniwersytetowi 13 mln zł za materiały, których nie kupiono i prace, których nie wykonano. Ostatecznie w tym roku sądu przyznał rację uczelni i stwierdził, że Mitex ma wypłacić uniwersytetowi blisko 10 mln złotych. Niedawno uniwersytet złożył apelację, bo domaga się między innymi kwoty o pięć milionów zł wyższej, która uwzględniałaby kary naliczone Miteksowi. Prawomocny wyrok poznamy nie wcześniej niż za kilka miesięcy.

Sprawy toczące się przed sądami nie mają wpływu na podpisanie umowy z nowym wykonawcą.
- Po zakończeniu przetargu, który wygrała firma Skanska, musieliśmy jeszcze wysłać dokumentację, liczącą 1400 punktów, do Urzędu Zamówień Publicznych - wyjaśnia kanclerz Lenkiewicz. - Dokumenty właśnie do nas wróciły i urzędnicy nie mają zastrzeżeń formalnych. A to oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, by podpisać umowę i pracownicy firmy Skanska zaczęli działać na terenie budowy.

- Cieszę się, że ta inwestycja znowu ruszy - nie ukrywa prof. Wiesław Fałtynowicz, dziekan wydziału nauk biologicznych UWr. - Uniwersytetowi naprawdę potrzebna jest nowoczesna biblioteka. Liczę, że Skanska lepiej sobie poradzi niż Mitex.

Czy starczy pieniędzy na zakończenie budowy? Uczelnia nie ukrywa, że dziś nie ma całej kwoty, potrzebnej na doprowadzenie inwestycji do końca. Według najnowszych szacunków na dokończenie gmachu biblioteki trzeba będzie wydać 139 mln zł.

- W projekcie budżetu na 2009 rok przyznano nam dodatkowe 40 mln zł. Mamy wystarczająco dużo pieniędzy, by bez problemów prowadzić prace budowlane w 2009 i 2010 roku - wyjaśnia kanclerz. - Brakuje nam 53 mln zł, które trzeba będzie wydać na ostatnie prace budowlane i wyposażenie biblioteki w 2011 roku. Mamy dwa lata, żeby zdobyć te pieniądze.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i zbiory uniwersyteckie pojawią się w nowym gmachu w 2012 roku, pozostanie temat starego budynku biblioteki przy ul. Szajnochy. Uczelnia zamierza go sprzedać. W 2005 roku był wart 11 mln zł.

Nieoficjalnie wiadomo, że kupnem zainteresowane jest miasto. W księdze wieczystej ma zapisane pierwszeństwo kupna. Być może przeniosłaby się tam biblioteka miejska.

Budynek na miliony książek

Budynek nowej biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się na terenie pomiędzy ul. Wyszyńskiego i Szczytnicką. Tworzą ją dwie bryły połączone dziedzińcem. W jednej części ma się pomieścić ponad 4 mln woluminów zbiorów ogólnych, w drugiej znajdzie się pół miliona pozycji ze zbiorów specjalnych. Obiekt ma prawie 38 tys. mkw. powierzchni do wykorzystania. W salach i czytelniach może przyjąć łącznie 1000 czytelników naraz.

Oprócz części przeznaczonej dla osób wypożyczających książki, znajdą się tu także sale wykładowe, muzeum biblioteki oraz księgarnia i miejsce dla małej gastronomii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.