Facebook Google+ Twitter

UOKiK: Kolejne banki na cenzurowanym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-07 07:29

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął kolejne postępowania przeciwko bankom i zapowiada, że na tym się nie skończy. Bank Ochrony Środowiska i Bank Gospodarki Żywnościowej, według UOKiKu, naruszały prawa osób, którym udzielały kredytów.

Prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wyjaśnia, że BGK zastrzegał sobie prawo do dowolnej zmiany regulaminu w przypadku zawarcia umowy kredytowej. Bankowi postawiono również zarzut naruszenia ustawy o kredycie konsumenckim. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu bank wymagał uprzedzenia na 3 dni robocze o takim zamiarze.

Tymczasem prawo stanowi, że uprzedzenie powinno nastąpić 3 dni wcześniej, ale niekoniecznie muszą to być dni robocze.

Natomiast postępowanie przeciwko BOŚ dotyczy między innymi zapisu, w którym bank przewidywał opłaty za niespłacanie kolejnych rat kredytu w terminie. Zdaniem prezes UOKiKu karą za niedotrzymywanie terminów są odsetki, ale nie można konsumenta obciążać dodatkowymi konsekwencjami.

Wczoraj (06.08) z powództwa UOKiKu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał bankom Getin i Lukas zmianę niekorzystnych dla kredytobiorców zapisów w regulaminach.

Łącznie UOKiK skierował do sądu 6 pozwów przeciwko bankom. Wszczął 6 postępowań przeciwko nim i 19 postępowań wyjaśniających. Prezes UOKiKu zapowiada rozpoczęcie kolejnych postępowań w najbliższych dniach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.