Facebook Google+ Twitter

UOKiK nałożył 3 mln zł kary na 7 przedsiębiorstw

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-28 12:46

Blisko 3 miliony złotych kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na 7 przedsiębiorców zajmujących się odbieraniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w Częstochowie.

Urząd uznał, że zawarli oni niedozwolone porozumienie ustalając ceny za świadczone usługi.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie otrzymanych przez UOKiK informacji prasowych. Wynikało z nich, że najwięksi przedsiębiorcy zajmujący się odbieraniem odpadów w Częstochowie, dysponujący co najmniej 70 proc. udziałem na tym rynku, planują podnieść ceny na świadczone usługi w takiej samej lub zbliżonej wysokości.

Jak ustalił UOKiK od 1 października 2006 roku pięciu przedsiębiorców podniosło ceny wywozu odpadów komunalnych do tego samego poziomu. Identyczna podwyżka została dokonana 1 listopada 2006 roku przez dwóch pozostałych. W podobnym czasie podjęte zostały również decyzje o podwyższeniu cen przez poszczególnych przedsiębiorców.

W opinii Urzędu o zawarciu zakazanego porozumienia świadczy skala dokonanych podwyżek - ceny, które były do pewnego stopnia zróżnicowane zostały podniesione do identycznego poziomu.
UOKiK nie kwestionuje prawa przedsiębiorców do podwyższania cen na świadczone usługi, ale sposób wprowadzenia ich w życie. Wspólne uzgadnianie cen jest zakazane przez prawo antymonopolowe.

Już w trakcie prowadzonego przez Urząd postępowania przedsiębiorcy wprowadzili nowe cenniki na świadczone usługi. W związku z tym UOKiK stwierdził zaniechanie stosowania praktyki.

Decyzja o karze nie jest ostateczna, przedsiębiorcom przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.