Facebook Google+ Twitter

UOKiK nałożył ponad 9 mln zł kary na Erę, Aster i Vobis

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-01-25 17:38

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na Erę, Aster i Vobis na łączna kwotę ponad 9 mln zł. Powodem było wprowadzanie w błąd konsumentów w kampaniach reklamowych. Wyroki nie są jednak ostateczne, a firmy mogą się odwołać.

stock.xchng / Fot. http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=search&txt=justice&w=1&x=0&y=0Największą część tej kwoty, bo aż 8,73 mln zł. ma zapłacić Era. Kara dotyczy kampanii na temat internetu w telefonach komórkowych, w których Era zapewniała o najszybszym internecie w komórce bez limitu za jedyne 5 zł. Konsumenci mogli stwierdzić, że będą mogli korzystać z internetu w sposób nielimitowany, po bardzo niskiej cenie. Jednak operator nie zaznaczył, że regulamin usługi przewidywał miesięczny limit transmisji danych (do 50 MB w każdym cyklu rozliczeniowym), a taki abonament obowiązywał tylko przez trzy pierwsze cykle rozliczeniowe.

UOKiK ukarał również sieć kablowej Aster za kampanię promującą usługi telefoniczne, telewizję analogową oraz internetu. Aby przybliżyć swoją ofertę operator stosował schemat, w którym opisywał X miesięcy obowiązywania oferty za Y zł.

- Konsument, czytając reklamę mógł uznać, że okresem rozliczeniowym jest pełny miesiąc, czyli kolejne 30 dni od dnia zawarcia umowy - zawierając umowę 15 stycznia mógł oczekiwać, że będzie korzystał z danej oferty promocyjnej, pod hasłem np. dwa miesiące po 1 zł do 15 marca - stwierdza UOKiK. Urząd ustalił jednak, że operator za początek okresu rozliczeniowego uznawał pierwszy dzień miesiąca, w którym rozpoczęto świadczenie usług - jeśli więc konsument zawarł umowę w połowie miesiąca, to "tracił" 15 dni promocji. Wysokość kary dla Aster 390 tys. zł.
Fot. ilustracyjna / Fot. PAP
Vobis natomiast otrzymał karę w wysokości 177 tys. zł. za reklamowanie usługi mobilnego internetu, który dostępny jest wraz z komputerem przenośnym za 1 zł. - Na podstawie powtarzanego w mediach przekazu konsumenci mogli odnieść wrażenie, że kupią komputer wraz z modemem w bardzo atrakcyjnej cenie. W rzeczywistości to modem kosztował 1 zł, wtedy gdy konsument zakupił komputer w sklepie Vobis po cenie rynkowej" - uzasadnił Urząd.

UOKiK uważa, że zarówno hasła stosowane przez spółkę w kampanii reklamowej - Notebook z modemem iPlus za 1 zł, jak i elementy graficzne mogły wprowadzać klientów w błąd, gdyż napis 1 zł pojawił się na ekranie laptopa, a nie na modemie.

Oprócz kary finansowej Era, Aster oraz Vobis muszą przez pół roku publikować wyrok UOKiK na swoich stronach internetowych oraz zamieścić w dzienniku ogólnopolskim ogłoszenie o jego decyzji. Wszystkie trzy spółki nie prowadzą już kampanii zakwestionowanych przez Urząd. Wyrok nie jest prawomocny a firmy mają prawo się od niego odwołać.

Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

no i dobrze - może się kiedyś w końcu skończą te wszystkie "promocje"...

w kwestii formalnej - karę nakłada nie UOKiK tylko Prezes UOKiK i w drodze decyzji, a nie wyroku ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wreszcie ktoś im się dobrał do skóry. Już dawno powinni to zrobić. Wielkie koncerny nie mogą się czuć bezkarnie i żerować tylko na niedoinformowanych klientach, którzy sami wprowadzają w błąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze słyszeć, że naciąganie ludzi jest karane...:) Oj dobrze. Miejmy nadzieję, że to czegoś nauczy Erę (a także inne sieci telefoniczne i nie tylko), by nie stosowano kruczków w ofertach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natarczywa reklama Ery wkurza mnie bardzo i prawdopodobnie nie będę przedłużać umowy z tą firmą. Zetknęłam się z przypadkami ewidentnego wprowadzania w błąd przez tzw. przedstawicieli operatora - dzwoniących do mnie z ofertami. Weryfikowałam owe oferty w jednym z punktów Ery. I całe szczęście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.