Facebook Google+ Twitter

UOKiK: Ograniczenia w kredytach walutowych idą za daleko

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-14 07:42

Wprowadzenie ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych jest rozwiązaniem zbyt daleko idącym - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd nie podejmie jednak działań zmierzających do złagodzenia tych ograniczeń. To odpowiedź na pismo Instytutu Globalizacji, który domaga się działań ze strony UOKiK. – Instytut Globalizacji wyraża tym faktem zdumienie, że UOKiK odstępuje od działań w ochronie konkurencji, do czego został powołany – napisał w komunikacie Instytut Globalizacji.
Komisja Nadzoru Bankowego wydała 21 marca ,Rekomendację S". Określa ona, że począwszy od 1 lipca br., gdy klient zdecyduje się na kredyt w walucie obcej, jego zdolność kredytowa obliczana jest jak dla kredytów złotowych wyższych o 20 proc. UOKiK przyznał, że dostrzega zagrożenie, jakie niesie ograniczenie możliwości udzielania kredytów walutowych, co może szkodzić interesom konsumentów.

fot. Tomasz KowalskiZ danych banków wynika jednak, że po wprowadzeniu ograniczeń dostęp do kredytów nie zmalał. Ich liczba także po lipcu utrzymuje się na wysokim poziomie, rośnie też wysokość kredytów. Z tego niecałe 10 proc. stanowią pożyczki udzielane w złotych. "Rekomendacja S" to dopiero pierwszy krok. Kolejnym mogą być ograniczenia ilościowe. Wcześniej nadzór bankowy przewidywał, że zaczną one obowiązywać do końca tego roku. Banki musiałyby bardziej szczegółowo liczyć ryzyko kredytowe i powinny mieć zabezpieczenia kapitałowe. Jednym z ograniczeń może być wprowadzenie zasady, że kredytów walutowych będzie moża udzielać tylko do wysokości 70 proc. wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem.

– Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego nie podjął decyzji w tej sprawie, jednak nie rezygnuje z możliwości wprowadzenia regulacji ilościowych – informował w ubiegły piątek Mariusz Zygierewicz, dyr. w Związku Banków Polskich. Jak dodał, decyzja będzie zależała od analizy skutków wprowadzenia "Rekomendacji S".
(JKL)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kiedy w końcu wejdziemy do strefy euro i w ten sposób zniknie sporo dyskusyjnych tematów (i bez tego mamy sporo do dyskutowania...).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.