Facebook Google+ Twitter

UOKiK ściga deweloperów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-23 16:03

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa Polski Związek Firm Deweloperskich o stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych. Prezes Urzędu Marek Niechciał rozpoczął postępowanie mające na celu sprawdzenie tej sprawy.

Wątpliwości dotyczą zapisów w przyjętym przez Związek Kodeksie Dobrych Praktyk. Konrad Gruner z biura prasowego UOKiKu poinformował, że w katalogu zasad umowy deweloperskiej zostały wpisane dwie klauzule, które są niezgodne z prawem.

Jeden z niedozwolonych zapisów dotyczy zmiany metrażu sprzedawanego przez dewelopera mieszkania. Związek dopuszczał różnicę w metrażu do 2. procent powierzchni uważając, że pomimo takiej różnicy umowa została wykonana prawidłowo.

Inna klauzula związana jest ze wzrostem cen mieszkań. Wskazywała ona, że konsument może odstąpić od umowy dopiero, gdy cena mieszkania wzrośnie o ponad 10 procent. Jest to również niezgodne z prawem, ponieważ, gdy cena zakupu mieszkania się zmienia - konsument ma prawo do rezygnacji z jego zakupu.
Kwestionowane przez UOKiK klauzule zostały wcześniej uznane prawomocnym wyrokiem sądu za niedozwolone.
W razie stwierdzenia, że Polski Związek Firm Deweloperskich stosował nieuczciwe praktyki, może on zostać ukarany kwotą w wysokości do 10 procent ubiegłorocznych przychodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.