Facebook Google+ Twitter

UOKiK: Wielomilionowe kary dla firm za zmowy cenowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-17 10:57

Co roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakłada na przedsiębiorców, biorących udział w niedozwolonych porozumieniach, kary w wysokości setek milionów złotych. Do tej pory najwyższa kara tego typu wyniosła 110 milionów złotych.

UOKiK przypomina, że dotkliwych sankcji można uniknąć, współpracując z organem antymonopolowym. Umożliwia to program Leniency - nazwa ta po angielsku oznacza pobłażliwość i wyrozumiałość.

Program z jednej strony wymaga od przedsiębiorców wycofania się z niedozwolonego porozumienia, ale z drugiej - skłania do współpracy z instytucją antymonopolową, która w zamian odstępuje od nałożenia kary albo ją obniża. Przedsiębiorca, który chce się ubiegać o odstąpienie od kary, nie może być inicjatorem porozumienia, ani nakłaniać do udziału w takiej zmowie.

W Polsce program Leniency działa od 1 maja 2004 roku, czyli od naszego wejścia do Unii Europejskiej. Dotychczas do Urzędu wpłynęło 13 wniosków.

Dziś w UOKiK odbyło się seminarium, na temat tego programu. Urząd poinformował, że uruchamia program edukacyjny, skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw na temat możliwości, jakie daje program.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.